دانلود پاورپوینت

دانلود پاورپوینت حقوق مالی چیست 2021

دانلود پاورپوینت حقوق مالی چیست 2021

دانلود پاورپوینت حقوق مالی چیست 2021

لینک دانلود محصول

پاورپوینت حقوق مالی چیست

 

پاورپوینت حقوق مالی چیست شامل 36 اسلاید زیبا ، که با جدیدترین نسخه پاورپوینت طراحی شده و تمام اسلایدها دارای slide show بسیار زیبا و کارشده و قابل ویرایش می باشد . همچنین به راحتی می توان قالب آن را به مورد دلخواه تغییر داد و در تهیه آن کلیه اصول نگارشی، املایی و چیدمان و جمله بندی رعایت گردیده است. این پاورپوینت برای دانشجویان حقوق ، علوم سیاسی ، بازرگانی و سایر دانشجویان مرتبط کاربرد دارد. در ادامه ابتدا بخشی از متن این پاورپوینت را برای شما آورده ایم ، سپس فهرست مطالب و در انتها تصویری از پیش نمایش اسلایدهای این پاورپوینت را برای شما قرار داده ایم تا بتوانید جزئیات آن را مشاهده کنید و در صورت تمایل در ادامه مطلب آن را دانلود نمایید .

 

مقدمه

حقوق جمع حق است . حق عبارت از امتیازی است که هر شخص طبق قانون در جامعه دارد . بر این اساس افراد حقوق مختلفی در جامعه دارند که می توانند بر اساس شرایط مقرر در قانون آنها را اعمال کنند و از آن بهره ببرند . حق نسبت به اموال هم که به آن حقوق مالی گفته می شود ، حقی است که قانون گذار برای افراد یک جامعه در نظر گرفته است و شرایط آن را مشخص کرده است . حق مالی چون با اموال ، منافع و دارایی های افراد مرتبط است از اهمیت بسیار زیادی بر خوردار است . بنابراین لازم است هر فرد برای حفظ حق مالی که قانون به او داده است ، آگاهی لازم را از آن داشته باشد . از این رو در این مبحث به بررسی حقوق مالی و انواع حقوق مالی یعنی حق عینی و حق دینی می پردازیم .

حقوق مالی با این تعریف دارای ویژگی‌هایی است که آن را از حقوق غیر مالی متمایز می‌کند.

حقوق مالی همان‌طور که از تعریف آن پیداست، می‌تواند به پول تبدیل شود. زیرا گفتیم حقوق مالی در ارتباط با مال انسان است. پس قابلیت تبدیل به پول را دارد. مثلا حق مالکیت انسان روی یک شیء مثل اتومبیل، یک حق مالی است که قابلیت تبدیل به پول را دارد. زیرا انسان می‌تواند مالی را که مالک آن است بفروشد و در ازای آن پول دریافت کند. یعنی قابلیت تبدیل شدن به پول را دارد. به عبارت دیگر می‌توان پرسید که حق مالکیت روی فلان شیء چقدر می‌ارزد؟

حقوق مالی قابل نقل و انتقال است. یعنی می‌توانیم حق مالی خود را نسبت به یک مال به دیگری منتقل کنیم. خواه به طور ارادی و خواه به طور غیرارادی مثل ارث رسیدن. به عنوان مثال، وقتی شخصی حق مالکیت (بارزترین مصداق حق مالی) روی یک اتومبیل دارد، می‌تواند به صورت ارادی آن را به دیگری منتقل کند. مثلا آن اتومبیل را بفروشد. و هم اینکه به صورت غیرارادی در فرضی که فوت کند، اتومبیل به ورثه‌ی او منتقل می‌شود و به ارث می‌رسد.

حقوق مالی قابل اسقاط است. یعنی کسی که نسبت به یک شیء حق مالی دارد، می‌تواند آن را ساقط نماید. به عنوان مثال شخصی مالک یک دست مبلمان است (دارای حق مالی است). می‌تواند حق خود را اسقاط کند و بگوید نمی‌خواهم مالک آنها باشم و آنها را دم در خانه بگذارد!

حقوق مالی قابل توقیف است. یعنی از سوی مقامات قضایی در فرضی که شخص قادر به پرداختن دیون و بدهی‌های خود نیست، قابل توقیف است. به عنوان مثال وقتی شخصی نمی‌تواند بدهی‌های خود را بپردازد، مال او -که نسبت به آن حق مالی دارد- به میزان دِین او قابل توقیف است.

با این چهار ویژگی، حق مالی از حق غیرمالی متمایز می‌شود. یعنی این چهار ویژگی در حق غیرمالی وجود ندارد. به بیان دیگر، یک حق غیرمالی مثل زوجیت، نه قابل تبدیل شدن به پول است (مثلا نمی توانیم بگوییم زوجیت چقدر می‌ارزد؟!) نه قابل نقل و انتقال است (مثلا زن و شوهر نمی‌توانند حق زوجیت خود را به دیگری منتقل کنند) و نه قابل اسقاط و توقیف در مقابل طلبکاران است.

و …

 

فهرست مطالب

مقدمه
اقسام حق مالی

حق عینی
حق دِینی
پایان

 

عنوان : حقوق مالی چیست

فرمت : پاورپوینت

حجم : 660 کیلوبایت

تعداد صفحات : 36

پیش نمایش تمام صفحات پاورپوینت

حقوق مالی چیست

دانلود پاورپوینت حقوق مالی چیست 2021

لینک دانلود محصول

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا