ورزش و سلامتی

برای تو – چه زمانی به پزشک متخصص زگیل تناسلی مراجعه کنیم؟ (2021)

برای تو – چه زمانی به پزشک متخصص زگیل تناسلی مراجعه کنیم؟ (2021)

امروزه زگیل تناسلی یکی از بیماری های مقاربتی شایع است. به همین دلیل مراجعه به پزشک متخصص زگیل تناسلی، خیلی بیشتر شده است. نکته مهم زمان مراجعه به این متخصص است. برای پیشگیری، تشخیص و درمان باید اقدامات لازم را انجام داد.

زگیل تناسلی یکی از بیماری های شایع مقاربتی است که باید اطلاع رسانی بیشتری در خصوص آن انجام شود. در بیشتر موارد، HPV خود به خود از بین می رود و هیچ مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی کند اما هنگامی که HPV از بین نمی رود، می تواند باعث مشکلات سلامتی مانند زگیل تناسلی و سرطان شود. از این رو، زمانی که زگیل تناسلی ظاهر می شود، باید به پزشک زگیل تناسلی مراجعه شود. زگیل تناسلی معمولاً به صورت یک برآمدگی کوچک یا گروهی از برجستگی ها در ناحیه تناسلی ظاهر می شود. آنها می توانند کوچک یا بزرگ، برجسته یا مسطح یا به شکل گل کلم باشند.

یک پزشک زگیل تناسلی معمولاً می تواند زگیل ها را با نگاه کردن به ناحیه تناسلی تشخیص دهد؛ بنابراین؛ در این زمان، مراجعه کردن به پزشک متخصص، از پیشرفت بیماری جلوگیری خواهد کرد. HPV می تواند باعث سرطان دهانه رحم و سایر سرطان ها از جمله سرطان فرج، واژن، آلت تناسلی یا مقعد شود. همچنین می تواند باعث ایجاد سرطان در پشت گلو، از جمله پایه زبان و لوزه ها به نام سرطان دهان و حلق شود. سرطان اغلب سال ها و حتی دهه ها طول می کشد تا پس از ابتلای فرد به HPV ایجاد شود.

تشخیص زگیل تناسلی

انواع HPV که می توانند باعث زگیل تناسلی شوند با انواع HPV که می توانند باعث سرطان شوند، یکسان نیستند. افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف، ممکن است کمتر بتوانند با HPV مبارزه کنند. همچنین ممکن است که احتمال بیشتری برای ابتلا به مشکلات سلامتی ناشی از HPV داشته باشند.

 • هیچ آزمایشی برای تشخیص قطعی وضعیت زگیل تناسلی در یک فرد وجود ندارد. همچنین، هیچ آزمایش تایید شده ای برای یافتن HPV در دهان یا گلو وجود ندارد.
 • تست های HPV وجود دارند که برای غربالگری سرطان دهانه رحم استفاده می شود.
 • این آزمایشات فقط برای غربالگری در زنان 30 ساله و بالاتر توصیه می شود.
 • تست HPV برای غربالگری مردان، نوجوانان یا زنان زیر 30 سال توصیه نمی شود.
 • اکثر افراد مبتلا به HPV نمی دانند که آلوده هستند و هرگز علائم یا مشکلات سلامتی را از آن بروز نمی دهند.
 • برخی از افراد در زمان ابتلا به زگیل تناسلی، متوجه می شوند که HPV دارند.
 • زنان ممکن است زمانی که نتیجه غیرطبیعی تست پاپ (در طول غربالگری سرطان دهانه رحم) دریافت کنند، متوجه HPV خود شوند.
 • برخی دیگر ممکن است تنها زمانی متوجه شوند که مشکلات جدی تری از HPV مانند سرطان داشته باشند.

علائم قابل مشاهده زگیل تناسلی

علائم قابل مشاهده زگیل تناسلی

هیچ درمانی برای خود ویروس وجود ندارد. با این حال، درمان هایی برای مشکلات سلامتی که HPV می تواند ایجاد کند، وجود دارد.

 • زگیل تناسلی را می توان با کمک متخصص زگیل تناسلی یا با داروهای تجویزی درمان کرد.
 • اگر زگیل تناسلی درمان نشود، ممکن است از بین برود، ثابت بماند، یا اندازه یا تعداد آن افزایش یابد.
 • این عارضه قبل از بروز سرطان دهانه رحم کاملا قابل درمان است.
 • زنانی که به طور معمول آزمایش پاپ انجام می دهند و در صورت نیاز پیگیری می کنند، می توانند مشکلات را قبل از ایجاد سرطان شناسایی کنند.

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. سایر سرطان های مرتبط با HPV نیز در صورت تشخیص زودهنگام و درمان زودهنگام قابل درمان هستند. زگیل تناسلی معمولاً بدون درد است اما گاهی اوقات خارش دارد. آنها می توانند ناهموار، مسطح یا به صورت خوشه ای ظاهر شوند. نشانه های این بيماري در زنان و مردان متفاوت است. این تفاوت در جریان خون و ادرار برای مردان و زخم در واژن یا خون در ادرار برای زنان است.

لزوم مراجعه به پزشک متخصص زگیل تناسلی

پزشک با مشاهده برجستگی های روی پوست، زگیل تناسلی را تشخیص می دهد. از این رو با مراجعه به بهترین پزشک متخصص زگیل تناسلی ، در صورت تشخیص زود هنگام، زگیل تناسلی خیلی زودتر از بین می رود.البته مراجعه به دکتر مجرب نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است اگر در شهر تهران هستید دکتر عاملی بهترین پزشک متخصص زگیل تناسلی در تهران می باشد و شما با مراجعه به ایشان می توانید با زگیل های  تناسلی خود خدانگهداری کنید . هنگام مراجعه به پزشک متخصص درمان های زیادی پیشنهاد مي شوند.

 • انجماد یا کرایوتراپی
 • لیزر درمانی
 • دارو برای تقویت سیستم ایمنی و برای مبارزه با ویروس HPV
 • عمل جراحي

تولید واکسن HPV

تولید واکسن HPV

همانطور که گفته شد، زگیل تناسلی انواع مختلفی دارد. برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری، راه های زیادی کشف شده است. یکی از اصلی ترین راه های پیشگیری، تزریق واکسن است. واکسن HPV در کشورهای زیادی تولید شده و به سراسر دنیا عرضه می شود. به عنوان جدیدترین روش پیشگیری از زگیل تناسلی، می توان واکسن را گزینه برتر دانست.

ایمن سازی با واکسن شامل یک دوره دو تزریق با حداقل فاصله شش ماهه برای کودکان 12 تا 13 سال تا زیر 15 سال است. برای تزریق واکسن هم ابتدا باید به پزشک متخصص مراجعه کرده و مشورت های لازم صورت بگیرد.

 • برای افراد بالای 15 سال، افراد دارای نقص ایمنی برای دستیابی به حفاظت کافی بدون در نظر گرفتن سن خود به سه دوز واکسن HPV نیاز دارند.
 • دوزها باید با حداقل فاصله دو ماهه بین دوزهای یک و دو و حداقل چهار ماه بین دوزهای دوم و سوم تزریق می شوند.
 • واکسن HPV تحت برنامه ایمن سازی در دیگر کشورها برای همه نوجوانان سال 7 دبیرستان (12 تا 13 سال) به صورت رایگان در دسترس است.
 • واکسن ها را می توان توسط یک پزشک محلی تزریق کرد.
 • این واکسن در صورتی بهترین محافظت را ارائه می دهد که قبل از شروع فعالیت جنسی فرد تکمیل شود.

مزایای واکسن ممکن است برای مردان و زنان مسن‌تری که قبلاً رابطه جنسی داشته‌اند کاهش یابد زیرا ممکن است قبلاً در معرض انواع HPV قرار داشته باشند که مقاومت در مقابل واکسن را ایجاد می‌کنند. در این موارد باید مشورت با پزشک صورت بگیرد، در مورد اینکه تزریق واکسن مؤثر است یا خیر.

راه های پیشگیری از ابتلا و مراجعه به پزشک زگیل تناسلی

راه های پیشگیری از ابتلا و مراجعه به پزشک زگیل تناسلی

به جهت جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی می توان اقدامات زیادی انجام داد. با استفاده از کاندوم در حین رابطه جنسی، خطر گسترش زگیل تناسلی کاهش می یابد. با این حال، از آنجایی که کاندوم تمام پوست اندام تناسلی را که در طول تماس جنسی در معرض آن قرار می گیرد، نمی پوشاند همچنان ممکن است از طریق تماس پوستی فرد به HPV منتقل شود. انتقال زگیل تناسلی می تواند زمانی رخ دهد که زگیل وجود داشته باشد. البته ممکن است حتی در مواقعی که علائم تناسلی وجود نداشته باشد، نیز رخ دهد.

در صورتی که یکی از زوجین، سابقه این بيماري در داشته است، مشورت با پزشک برای جلوگیری از ابتلا، باید انجام شود. در بیشتر موارد، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی قادر به تشخیص زگیل تناسلی فقط از طریق بازرسی بصری هستند، اما شناسایی برخی از ضایعات به آسانی امکان پذیر نیست. در این موارد، پزشکان ممکن است آزمایشاتی در بافت مشکوک برای تایید تشخیص انجام دهند.

علاوه بر این، بزرگنمایی با استفاده از کولپوسکوپی می تواند به پزشک متخصص زگیل تناسلی کمک کند تا ضایعات داخل واژن و دهانه رحم را تجسم کند. در این موارد می‌توان از بیوپسی نیز استفاده کرد. در صورت یافتن مناطق مشکوک برای تأیید وجود HPV و شناسایی زیرگروه ویروس، باید آزمایشات بیشتری انجام شود.

درمان های پزشک متخصص زگیل تناسلی

درمان های پزشک متخصص زگیل تناسلی

به هنگام مراجعه به پزشک متخصص زگیل تناسلی، انواع درمان ها شرح داده می شوند. در نهایت ترکیبی از درمان ها به کار گرفته می شوند. درمان‌ها می‌توانند زگیل تناسلی را از بین ببرند، اما ممکن است بازگردند. هیچ درمانی برای عفونت ایجاد کننده زگیل تناسلی وجود ندارد اما بدن ممکن است به مرور زمان عفونت را پاک کند. کرم ها و لوسیون ها می توانند زگیل ها را به مرور زمان از بین ببرند و روش های مختلفی برای از بین بردن آنها وجود دارد. درمان شیوع این زگیل ها می تواند تا حد زیادی خطر انتقال را کاهش دهد.

افراد نباید از درمان های طراحی شده برای از بین بردن زگیل روی دست یا پا در ناحیه تناسلی خود استفاده کنند. درمان‌ها دردناک نیستند اما ممکن است برای چند روز باعث درد یا سوزش شوند. داروهای مسکن بدون نسخه هم می‌توانند بسیار کمک کننده باشند. ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد تا درمان ها مؤثر واقع شوند. برای برخی از افراد، درمان ها مؤثر نیستند. برخی دیگر ممکن است متوجه شوند که زگیل ها بر می گردند. همچنین، یک متخصص زگیل تناسلی به احتمال زیاد از بیش از یک درمان استفاده خواهد کرد. آنها ممکن است در مورد استفاده از صابون ها، کرم ها یا لوسیون هایی که ممکن است پوست را تحریک کنند هشدار دهند.

راه های اجتناب از مراجعه به پزشک متخصص زگیل تناسلی

راه های اجتناب از مراجعه به پزشک متخصص زگیل تناسلی

افراد فعال جنسی می توانند خطر ابتلا به زگیل تناسلی را از راه های مختلفی کاهش دهند.

 • استفاده از محافظ مانع، مانند کاندوم، خطر را کاهش می دهد اما به طور کامل از بین نمی برد.
 • دریافت واکسن HPV می تواند از ابتلای فرد به انواع خاصی از ویروس از جمله مواردی که می توانند باعث زگیل تناسلی یا سرطان شوند، جلوگیری کند.
 • این واکسن ها را برای استفاده در افراد تا سن 45 سال تایید کرده اند.
 • برای افراد فعال از نظر جنسی مهم است که به خاطر داشته باشند که یک فرد می تواند HPV را بدون اینکه بداند به آن مبتلا است و بدون وجود زگیل تناسلی، منتقل کند.
 • انجام منظم غربالگری های مقاربتی، به خصوص قبل از تماس با شریک جدید، بسیار کلیدی است.

چگونگی انتقال HPV و ابتلا به زگیل تناسلی

زگیل تناسلی مانند سایر زگیل ها توسط انواع خاصی از HPV ایجاد می شود. بیش از 100 نوع مختلف از این ویروس وجود دارد اما فقط دو نوع آن باعث زگیل تناسلی می شود.

 • زگیل تناسلی از راه جنسی منتقل می شود.
 • یک فرد می تواند عفونت HPV را از طریق تماس پوست به پوست دستگاه تناسلی مانند رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی، منقبض یا منتقل کند.
 • برخی از افراد عفونت دارند اما در ابتدا هیچ علامتی ندارند و هیچ نشانه ای از خود نشان نمی دهند.

 مواردی خطر ابتلا به زگیل تناسلی را افزایش می دهد.

 • داشتن تماس جنسی بدون استفاده از محافظ مانع
 • داشتن سایر عفونت های ویروسی مانند HIV یا تبخال
 • تجربه استرس

چرا باید به پزشک متخصص زگیل تناسلی مراجعه کرد؟

چرا باید به پزشک متخصص زگیل تناسلی مراجعه کرد؟

افراد زمانی که زائده های گوشتی را در نواحی تناسلی بدن مشاهده کردند، به پزشک متخصص برای تشخیص دقیق مراجعه کنند. در این خصوص، باید هر دو زوج در این زمینه بسیار آگاه باشند تا در بهترین زمان نسبت به درمان اقدام کنند. شروع درمان بلافاصله بعد از تشخیص گذاری انجام می شود. انتخاب نوع درمان با توجه به انتخاب بیمار و البته مهارت های پزشک انجام می شود. در صورت امکان لیزر درمانی، خشک کردن زگیل و جراحی راه های موثری هستند.

این روش ها در مقایسه با دارو درمانی و سایر درمان های موضعی، نتیجه گیری بهتری دارند. غالبا مشاهده شده که زگیل تناسلی دیگر بروز نمی‌کند. نکته بسیار مهم، مراجعه به پزشک کار بلد و متخصص در این زمینه است. تخصص های مختلف پزشکی، اطلاعات کم و زیادی در مورد این بیماری دارند. از این رو برای درمان، باید با مشورت کافی اقدام به انتخاب پزشک شود.

نتیجه گیری

به طور کلی مهارت های هر پزشک برای درمان این ویروس و زگیل تناسلی، متفاوت است؛ بنابراین؛ به هنگام مشاهده علائم، بهترین گزینه برای درمان، پزشک متخصص زگیل تناسلی است. اقدام برای مراجعه به پزشک متخصص زگیل تناسلی، نباید دیرهنگام صورت بگیرد. در این صورت نتیجه خوبی از درمان حاصل نمی‌شود.

برای تو – چه زمانی به پزشک متخصص زگیل تناسلی مراجعه کنیم؟ (2021)

لینک مطلب

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا