دانلود پاورپوینت

دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق بورس اوراق بهادار و تصمیم­ گیری سهامداران 2021

دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق بورس اوراق بهادار و تصمیم­ گیری سهامداران 2021

دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق بورس اوراق بهادار و تصمیم­ گیری سهامداران 2021

لینک دانلود محصول

عنوان: مبانی نظری و پیشینه تحقیق بورس اوراق بهادار و تصمیم­ گیری سهامداران

 

فرمت فایل: word

تعداد صفحات: 70

 

پیدایش بورس در دنیا با دو پدیده، یکی پیدایش شرکت­های سهامی با مسئولیت محدود و دیگری پیدایش شرکت­های سهامی عام نیز مرتبط است. در گذشته، بازرگانان خطر کرده و ضرر دیده به دنبال ساز و کاری بودند تا ضرر و خسارات احتمالی را با شریک یا شرکای فرضی تسهیم نمایند و تنها فرمول ممکن ایجاد یا تأسیس یک شرکت سهامی با چند نفر شریک و سهامی متفاوت یا مساوی و مسئولیتی در حدود سرمایه پرداخت شده یا سهام خریداری شده بود. این فرمول ابتدا در سال 1553 میلادی در کشور روسیه تزاری و برای ایجاد شرکت MOSEOVIEبه وجود آمد که قرار بود کالاهای آن از شمال اروپا راهی شرق آسیا و چین شود و لازم نباشد آفریقا را دور بزند. سرمایه لازم برای انجام عملیات این شرکت توسط عده معدودی از تجار تأمین شد و هر تاجر به نسبت آورده خویش در سود یا زیان عملیات شریک بود. فرم تکامل یافته این نحوه مشارکت در سال 1602 میلادی و با تأسیس اولین شرکت سهامی عام در دنیا، به نام کمپانی هند شرقی در تاریخ تجارت دنیا به ثبت رسید. در حقیقت این کمپانی استعماری برای انجام مقاصد سیاسی و نظامی خود نه تنها ریسک را تسهیم کرده بوده، بلکه با جمع­آوری نقدینگی از مردم، این عملیات را با سرمایه آنان انجام می­داد و خود فقط هزینه سرمایه را می­پرداخت. بعدها، گسترش مبادلات تجاری در اروپا و لزوم ارتباط هرچه بیشتر مردم و صاحبان سرمایه، مراکزی بوجود آمد که در آن دارندگان سرمایه و متقاضیان استفاده از نقدینگی مردم با یکدیگر تماس گرفته و با داد و ستدهای مالی به منظور رفع احتیاجات بلندمدت یکدیگر، بازار سرمایه را بوجود آوردند­(موليك و برپاري[1]، 2010).

واژه بورس از نام خانوادگی شخصی به نام «واندر بورس[2]» اخذ شده که در اوایل قرن پانزدهم در شهر بروژ[3] بلژیک می­زیسته و صرافان شهر در مقابل خانه او گرد می­آمدند و به داد و ستد کالا، پول و اوراق بهادار می­پرداختند. نام او بعدها به کلیه اماکنی اطلاق شده که محل داد و ستد پول و کالا و اسناد مالی و تجاری بوده است. تشکیل اولین بورس اوراق بهادار در جهان به سال 1460 میلادی بر می­گردد. در این سال در شهر «آنورس[4]» بلژیک که موقعیت تجاری قابل ملاحظه­ای داشت، اولین بازار متشکل سرمایه به وجود آمده است. این پیشینه تاریخی بی شباهت به سابقه ایجاد بانک نیست که در آن مورد هم، افرادی جهت تبادلات پولی روی نیمکت­های میدان­های قدیمی و سنتی اروپا می­نشستند، که بعدها نام بانک از لغت «بنک» به معنی نیمکت اخذ شد، ایجاد بانک و بورس هر دو در نتیجه انباشت تجربه و مهارت انسان و نیاز به مکانیسم­های تسهیل کننده بوده است.رشد بورس سهام و جا افتادن آن در عملیات تجاری و اقتصادی، با انقلاب صنعتی اروپا و شکوفایی اقتصاد تازه متحول شده آن قاره، از کشاورزی به صنعتی همراه بوده است و نکته قابل توجه آنکه، درست در هنگام جهش معاملات بورس و پا گرفتن آن، دول اروپایی مانند انگلستان، آلمان و سوئیس، قوانین و مقررات ناظر بر فعالیت این نهاد را وضع کردند و قبل از اینکه امنیت سرمایه گذاری به خطر افتد و موجباتی فراهم شود که صاحبان پس اندازهای کوچک، صنایع نوپای اروپایی را از موهبت مشارکت خود محروم نمایند، ضمانت های اجرایی و قوانینی وضع شد تا از هرگونه تقلب و تزویر و پایمال شدن حقوق صاحبان سهام جلوگیری گردد(اوجو[5]، 2010).

  • اولین بورس اوراق بهادار جهان در اوایل قرن هفدهم در شهر آمستردام تشکیل گردید و کمپانی معروف استعماری «هند شرقی» سهام خود را در آن بورس عرضه نمود. بورس آمستردام امروزه نیز یکی از منابع مهم تأمین سرمایه در سطح بین­المللی است.
  • دومین بورس معتبر دنیا، بورس لندن است که از سال 1801 میلادی با انتشار 4000 سهم 50 پوندی به مبلغ 200000 پوند و با عضویت 500 نفر افتتاح و آغاز به کار نمود. از ابتدای امر، در بورس لندن اوراق بهادار خارجی و داخلی مورد داد و ستد قرار می گرفته است (یعقوب نژاد و همکاران، 1391).
  • بورس نیویورک در اواخر قرن هجدهم تأسیس شده و با وجود رقیب دیگری به نام بورس آمریکن، از نظر حجم معاملات و اهمیت در بازار سرمایه آمریکا، در مقام اول قرار دارد. گرچه تا قبل از تأسیس بورس نیویورک، اوراق قرضه و سهام شرکتها توسط دلالان و بازرگانان حرفه ای مورد داد و ستد قرار می گرفت، اما در سال 1792، بیست و چهار نفر از واسطه­های خرید و فروش سهام تصمیم گرفتند با انتخاب محل معینی در آنجا مستقر شده و موجباتی را فراهم آورند تا متقاضیان خرید سهام شرکتها یا فروشندگان اوراق قرضه به آنجا مراجعه نمایند(جادوب و همكاران[6]، 2012).
  • در آمریکا اولین محل شناخته شده به عنوان بورس اوراق بهادار، در نیویورک و در محوطه­ای در زیر درخت نارون بزرگی در خیابان « وال استریت» بود که بعدها به قهوه خانه­ای در نزدیکی همان محل انتقال یافت. بورس «وال استریت» با جمع­آوری مبالغی به عنوان ورودیه از دلالان (کارگزاران) و گسترش عملیات، تقویت شد و به مجتمع تجاری عظیمی مبدل گردید که بعدها به نام «بورس سهام نیویورک» رسماً به ثبت رسید. در حال حاضر تعداد کارگزاران این بورس به چند هزار شخص حقیقی و حقوقی بالغ می­گردد.
  • سایر بورس­های سهام در آمریکا را می­توان در بوستون، لوس­آنجلس، شیکاگو، فیلادلفیا، بالتیمور، سالت لیک سیتی، دیترویت، پیتسبورگ، سین سناتی، میدوست و چند شهر دیگر نام برد(ديلونگ و سوندرس[7]، 2004).

 

 

[1]- Mollik & Bepari

[2] -Wander Bourse

[3]-BRUGES

[4]-ANVERS

[5]- Ojo

[6]- Jacob et al

[7]- Delong & Saunders

 

فهرست مطالب

بورس اوراق بهادار

علل پیدایش بورس اوراق بهادار

سابقه ایجاد بورس در ایران

جایگاه بورس اوراق بهادار در بازار سرمایه ایران

معيارهاي تشخيص ميزان و نحوه فعاليت يك بورس

مزایای سرمایه­گذاری در بورس

مزایای ورود به بورس برای شرکت­ها

مؤلفه­های اصلی بورس اوراق بهادار

روش­های ورود به بورس اوراق بهادار

روش­های تحلیل اوراق بهادار

مقررات حاكم بر بازار بورس اوراق بهادار

سهام عادی

مفهوم سهام و سهام عادي

مفاهیم مرتبط با سهام عادی

حق مالكيت

سررسيد سهام عادي

حق رأي

ارزش دفتري

حق تقدم خريد سهام

تعيين ارزش سهام عادي

نحوه تصميم گيري خريداران سهام عادي در بورس اوراق بهادار

انتخاب سهام

انواع تجزيه و تحليل بنيادي

تعیین ارزش سهام عادی

براساس سود

براساس سود سهام پرداختی

عوامل تأثیرگذار بر انتخاب سهام توسط سرمایه­گذاران

مفهوم سرمایه­گذاری

راهبردهای سرمایه­گذاری

مدل­های تصمیم­گیری سرمایه­گذاران

مدل تصمیم­گیری اقتصادی عقلائی

مدل اقتصادی رفتاری

مدل نوین مالی

مدل / تئوری چشم انداز

نظریات تأثیرگذار بر رفتار سرمایه­گذاران

عوامل استراتژیک مکمل در بازار مالی

نظریات جمعیتی و مدل­های آموزشی

نظریه بازی­های هماهنگ

عوامل مؤثر بر سرمایه­گذاری سهام

ویژگی­های سرمایه گذاران

ویژگی­های بازار سرمایه

بررسی صورت‌هاي مالي اساسي

بررسی نسبت‌هاي مالي

پیشینه تحقیق

پژوهش­های انجام شده در ایران

پژوهش­های انجام شده در جهان

منابع و مأخذ

دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق بورس اوراق بهادار و تصمیم­ گیری سهامداران 2021

لینک دانلود محصول

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا