تفریح و سرگرمی

برای تو – سرنخ‌هایی در ۹ نقاشی مشهور که متوجه آن‌ها نشده‌ایم (2021)

برای تو – سرنخ‌هایی در ۹ نقاشی مشهور که متوجه آن‌ها نشده‌ایم (2021)[digikala61626942598] [digikala51626943156]

وب‌سایت سیارک: گاهی اوقات در یک نقاشی مضامینی بسیار بیشتر از آنچه در یک نگاه دیده می‌شود پنهان شده است. به عنوان مثال، ون گوگ به زیست شناسان کمک کرد تا جهش آفتابگردان را مطالعه کنند و میکل آنژ در «جدایی نور از تاریکی» ساختار نخاع را مستند ساخت.

دیگر سازندگان به طرز ماهرانه خود یا عزیزان خود را روی بوم کشیده اند.

۱. تابلو گل‌های آفتابگردان اثر نقاش وینسنت ون گوگ

آیا تاکنون توجه کرده اید که برخی از گل‌های آفتابگردان روی بوم نقاش معروف ون گوگ دارای هسته تاریک هستند، در حالی که برخی دیگر اینگونه نیستند؟ این دیدگاه نقاش نیست بلکه یک جهش است که بعضی اوقات در گل رخ می‌دهد. دو نوع گل آفتابگردان وجود دارد: گل‌های همیشگی و جهش یافته‌ها که عملاً هیچ هسته‌ای ندارند و گلبرگ‌های زرد بیشتری از حد لازم دارند.

گل‌های جهش یافته به خوبی تولید مثل نمی‌کنند، زیرا گرده افشانی در مرکز تاریک گیاه رخ می‌دهد، اما باعث جذب حشرات می‌شود؛ بنابراین، این اختلال در شرایطی اتفاق می‌افتد که گیاه در منطقه جدیدی واقع شود که تعداد کمی از حشرات گرده افشانی وجود دارد. برای بررسی جهش و درک اصل ظاهر آن توسط زیست شناسان، شاهکار ون گوگ کمک کرد.


۲. تابلو اتوبوس اثر نقاش فریدا کاهلو

سرنخ‌هایی در ۹ نقاشی که تمام مدت جلو چشم بود و ما متوجه آن‌ها نشدیم

این نقاشی تصویری از نابرابری اجتماعی تلقی می‌شود، زیرا مادر فقیر با یک کودک و یک کارگر، یک زن خانه دار و یک تاجر در اتوبوس نشسته اند. اما این همچنین اشاره‌ای به حادثه‌ای است که فریدا در جوانی در اتوبوس داشت. در سال ۱۹۲۵ اتوبوسی که فریدا کالو حرکت می‌کرد با یک تراموا برخورد کرد. شکستگی استخوان‌های لگن، ستون فقرات، دنده‌ها و اندام‌ها – او به طور معجزه آسایی زنده مانده و، اما متعاقباً نتوانست فرزندی داشته باشد.

Kahlo، بر روی بوم چند لحظه قبل از حادثه ناگوار یک اتوبوس را نقاشی کرد. فریدا گفت: در زندگی من ۲ تصادف جدی رخ داده است: وقتی اتوبوس به یک تراموا برخورد کرد و دومی دیگو ریورا (همسرش) بود.


۳. نقاشی دیواری جدایی نور از تاریکی اثر نقاش میکل آنژ

سرنخ‌هایی در ۹ نقاشی که تمام مدت جلو چشم بود و ما متوجه آن‌ها نشدیم

میکل آنژ ساختار بدن انسان را مورد مطالعه قرار میداد، بنابراین دانش گسترده‌ای در مورد آناتومی بدن انسان داشت. او برخی از آن‌ها را در نقاشی کلیسای سیستین به تصویر کشید. به ویژه، در نقاشی دیواری جدایی نور از تاریکی.

محققان دانشگاه جان هاپکینز اظهار داشتند که استاد به طرز ماهرانه‌ای اندام‌های سیستم عصبی را نشان داده است


۴. تابلو ملانکولیا اثر نقاش البرشت دورر

سرنخ‌هایی در ۹ نقاشی که تمام مدت جلو چشم بود و ما متوجه آن‌ها نشدیم

حکاکی معروف البرشت دورر معانی پنهان بسیاری دارد که یکی از آن‌ها در یک مربع با شماره رمزگذاری دیده می‌شود. اعداد به یک دلیل گرفته می‌شوند: جمع در هر ستون و سطر ۳۴ است. این می‌تواند سمبل هر دو اصل شخصیت نقاش، ارتباط بین مالیخولیا و نبوغ باشد.

ترکیب اعداد در قسمت پایین شکل – ۱۵ و ۱۴ – نشانگر سال خلق اثر است.


۵. یان وان ایک پرتره زوج آرنولفینی

سرنخ‌هایی در ۹ نقاشی که تمام مدت جلو چشم بود و ما متوجه آن‌ها نشدیم

یکی از مشهورترین نمونه‌های استفاده از بازتاب آینه در آثار هنری، نقاشی یان وان ایک در پرتره زوج آرنولفینی است. اگر از نزدیک به آینه کوچک روی میز همسران نگاه کنید، تصویر کوئنتین مسیسی تغییر یافته با همسرش معنای عمیق تری را نشان می‌دهد. در بازتاب او می‌توانید چهره ناراحت کننده را تشخیص دهید.


۶. هنوز هم زندگی با تخته شطرنج اثر نقاش لوبن بوژن

سرنخ‌هایی در ۹ نقاشی که تمام مدت جلو چشم بود و ما متوجه آن‌ها نشدیم

این یک زندگی عادی و معمولی روی بوم نقاشی نیست، بلکه یک پیام رمزگذاری شده است که منتقدان هنری چندین دهه در آن می‌جنگند. رایج‌ترین توضیحات این است که نقاشه ۵ اندام حسی را بر روی بوم ترسیم کرده است: شنوایی نمایانگر یک ساز است، بینایی یک آینه را نشان می‌دهد، چشایی نشان دهنده نان و شراب، حس لامسه کارت و یک کیف پول است و گل‌ها مطابق با حس بویایی هستند.

مطابق نسخه مذهبی، در پیش زمینه استاد به طور تمثیل وسوسه‌ها را نشان می‌داد؛ و اشیاء مربوط به پاکیزگی (گلدان آب – علامتی از صداقت)، در پس زمینه قرار داده شده است. همچنین عقیده‌ای وجود دارد که لوبن بوژن به سادگی نیاز‌های واقعی بورژوای آن دوره را به تصویر می‌کشد؛ و رمز و راز دیگری وجود دارد که هنوز حل نشده است: معنی اشیاء هشت ضلعی چیست؟ آینه و جام هنوز یک راز است.


۷. تابلو موج بزرگ کاناگاوا اثر نقاش کاتسوشیکا هوکوسای

سرنخ‌هایی در ۹ نقاشی که تمام مدت جلو چشم بود و ما متوجه آن‌ها نشدیم

سرنخ‌هایی در ۹ نقاشی که تمام مدت جلو چشم ما بود ما متوجه آن‌ها نشدیم خیلی‌ها در کار خود از نسبت طلایی استفاده می‌کردند، اما در این نقاشی، کاتسوشیکا هوکوسای دو بار این اصل را به کار برد. این موج در یک مارپیچ طلایی حک شده است و قله کوه فوجی در تقاطع خطوط بخش واقع شده است. به همین دلیل است که تصویر به این ترتیب توجه بیننده را به خود جلب می‌کند.


۸. ژاکوپو پنتورمو نزول از صلیب

سرنخ‌هایی در ۹ نقاشی که تمام مدت جلو چشم بود و ما متوجه آن‌ها نشدیم

عقیده‌ای وجود دارد: مهم نیست که هنرمند چه کسی را ترسیم کند، چهره شخصیت‌های او همیشه مانند خودش خواهد بود. جاکوپو دا پونتورمو این قانون را کاملاً توجیه می‌کند. این نقاش ایتالیایی اغلب قهرمانان بوم‌های خود را از روی چهره خودش می‌کشید، بنابراین برای بسیاری ازچهره‌ها به نظر می‌رسدکه شبیه هم هستند.

در تصویر خاکسپاری در گوشه سمت راست بالا از چهره خودش استفاده کرده است.


۹. چهره هنرمند برناردینو کامپی سوفونیسبا آنگوئیسولا

سرنخ‌هایی در ۹ نقاشی که تمام مدت جلو چشم بود و ما متوجه آن‌ها نشدیم

او از نخستین هنرمندان زن شناخته شده و اولین هنرمند زن بود که شهرت بین المللی پیدا کرد. روی بوم Sophonisba Angwissola نحوه نقاشی پرتره خود توسط معلمش برناردینو کامپی را نقاشی می‌کند. اما نکته جالب توجه این است که در این پرتره این هنرمند ۲ دست چپ دارد.

فکر می‌کنید وقتی هنرمندان نقاشی‌های بوم خود را با معنای پنهان تحقق می‌بخشیدند، آیا به راه حلی برای کشف آن امیدوار بودند یا اینکه آیا احساسات خود را از این طریق ابراز می‌کردند؟

[digikala91626943226] برای تو – سرنخ‌هایی در ۹ نقاشی مشهور که متوجه آن‌ها نشده‌ایم (2021)
[digikala81626953452]
لینک مطلب
[digikala71626953542]

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا