مد و زیبایی

برای تو – ۶ رژیم غذایی عالی برای داشتن پوستی زیبا و شاداب (2021)

برای تو – ۶ رژیم غذایی عالی برای داشتن پوستی زیبا و شاداب (2021)
2 minutes
quality,q 90
https://dkstatics-public.digikala.com/digikala-products/4b38a6191dfcbedc402d99cecb98bbaadc6a5b33_1610104625.jpg?x-oss-process=image/resize,m_lfit,h_600,w_600/quality,q_90

خط چشم رپک شماره 01

خط چشم رپک شماره 01
خط چشم رپک شماره 01
۲۵,۹۵۰ تومان
quality,q 90
https://dkstatics-public.digikala.com/digikala-products/637074f83151d28fbb078d5ed577c29af9c8dbae_1621231880.jpg?x-oss-process=image/resize,m_lfit,h_600,w_600/quality,q_90

صابون لیفت ابرو کالیستا به همراه برس ابرو مجموعه 2 عددی

صابون لیفت ابرو کالیستا به همراه برس ابرو مجموعه 2 عددی
صابون لیفت ابرو کالیستا به همراه برس ابرو مجموعه 2 عددی
۱۷,۹۰۰ تومان
quality,q 90
https://dkstatics-public.digikala.com/digikala-products/119005257.jpg?x-oss-process=image/resize,m_lfit,h_600,w_600/quality,q_90

ریمل حجم دهنده ریمل لندن مدل Flash Scandale Eyes

ریمل حجم دهنده ریمل لندن مدل Flash Scandale Eyes
ریمل حجم دهنده ریمل لندن مدل Flash Scandale Eyes
۵۱,۴۰۰ تومان
quality,q 90
https://dkstatics-public.digikala.com/digikala-products/120221663.jpg?x-oss-process=image/resize,m_lfit,h_600,w_600/quality,q_90

ریمل اسنس مدل I Love Extreme Volume به همراه ریمل اسنس مدل I Love Extreme Crazy Volume

ریمل اسنس مدل I Love Extreme Volume به همراه ریمل اسنس مدل I Love Extreme Crazy Volume
ریمل اسنس مدل I Love Extreme Volume به همراه ریمل اسنس مدل I Love Extreme Crazy Volume
۲۰۰,۰۰۰ تومان

غذایی که می‌خورید برای پوست شما خوب است یا بد؟ این سؤال را از بهترین پزشکان پرسیده‌ایم و از آنها خواسته‌ایم ۶ رژیم غذایی برای مراقبت از پوست را معرفی کنند. این مقاله را بخوانید تا ببینید رژیم شما چه تأثیری روی زیبایی‌تان دارد. به‌علاوه در این مقاله می‌بینید چطور با تغییراتی در رژیم غذایی می‌توانید پوستی عالی داشته باشید.

آیا رژیم غذایی باعث شده پوست‌تان خراب شود؟

درست است که رژیم‌گرفتن بدن شما را لاغر و سلامت نگه می‌دارد، ولی ممکن است اثرات دیگری هم داشته باشد.

غذایی که می‌خورید روی پوست شما هم به‌اندازه‌ی بدن‌تان تأثیر دارد. برای مثال آنتی‌اکسیدان‌های موجود در میوه‌ها و سبزیجات چروک پوست را کاهش می‌دهند و چربی‌های سالم موجود در ماهی پوست را آبرسانی می‌کنند.

بهترین رژیم غذایی برای پوستی زیبا

رژیم مدیترانه‌ای

ماهی، گیاهان برگ‌سبز، روغن‌زیتون و میوه‌ها مهم‌ترین موارد در این رژیم هستند. رژیم مدیترانه‌ای برای قلب بسیار مفید است، ولی این رژیم فایده‌های دیگری هم دارد.

تحقیقی در ایتالیا اخیرا به این نتیجه رسیده است که رژیم مدیترانه‌ای از ابتلا به ملانوما جلوگیری می‌کند. ملانوما یکی از کشنده‌ترین انواع سرطان پوست است.

اما از لحاظ زیبایی، اسید‌های چرب امگا-۳ موجود در ماهی باعث می‌شوند، غشای سلول‌های پوستی قوی و کشسان بمانند.

روغن زیتون، گوجه‌فرنگی نیز آنتی‌اکسیدان‌هایی دارند که از پوست محافظت می‌کنند. دکتر «لزلی بومن» (Leslie Baumann) مدیر اجرایی مؤسسه‌ی تحقیقاتی و آرایشی بومن در ساحل میامی در فلوریداست. او می‌گوید: این آنتی‌کسیدان‌ها اجازه نمی‌دهند نور خورشید باعث فرایند‌های شیمیایی شود که به پوست آسیب‌ می‌رسانند.

رژیم گیاه‌خواری، وگان

ممکن است به‌خاطر سلامتی دست از خوردن گوشت و سایر فراورده‌های حیوانی بردارید یا ممکن است به‌خاطر دلایل اخلاقی این تصمیم را گرفته باشید. به‌هرحال به جای فراورده‌های حیوانی غلات کامل و میوه‌ها و سبزیجات تازه‌ی بیشتری می‌خورید. این رژیم خیلی هم برای پوست خوب است.

آنتی‌اکسیدان‌های موجود در این غذاها رادیکال‌های آزاد را خنثی می‌کنند. این رادیکال‌های آزاد باعث چروک‌شدن پوست،‌ ایجاد لکه‌های قهوه‌ای و سایر نشانه‌های پیری می‌شوند.

رژیم گیاه‌خواری چربی کمی دارد. بنابراین باید دانه‌کتان آسیاب‌شده،‌ روغن‌زیتون و روغن آفتابگردان را در رژیم خود بگنجانید. دکتر «بومن» می‌گوید: «این روغن‌ها به پوست کمک می‌کنند آب را جذب کند و آن را انعطاف‌پذیرتر می‌کنند».

رژیم پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

کاهش در استفاده از نان سفید، پاستا و شکر فراوری شده می‌تواند میزان هورمون کرتیزول را پایین ‌آورد. دکتر «فرانچسکا فوسکو» (Francesca Fusco) متخصص پوست معتقد است: «این رژیم می‌تواند جوش صورت را خیلی کم کند».

رژیم‌هایی که در عوض از غلات کامل، میوه‌ها وسبزیجات تازه و گوشت کم‌چربی استفاده می‌کنند آنتی‌اکسیدان، روی و پروتئین زیادی دارند. این مواد می‌توانند لکه‌های پوست را پاک کنند و کلاژن بسازند.

ولی مراقب رژیم‌های پر از گوشت باشید. دکتر «لیزا آیران» (Lisa Airan ) متخصص پوست و زیبایی است. وی همچنین می‌گوید: «چربی حیوانی زیاد می‌تواند باعث افزایش تولید رادیکال‌های آزاد شود. این رادیکال‌ها در فرایند‌های سلولی طبیعی تداخل ایجاد می‌کنند».

آب زیادی بنوشید تا پوست خود را پر آب نگه دارید. ماهی و پروتئین‌های کم‌چربی دیگر را به جای گوشت قرمز مصرف کنید. هر روز از سبزیجات برگ‌دار پر از آنتی‌اکسیدان استفاده کنید.

رژیم کم‌چربی

کم‌کردن چربی‌های اشباع شده برای قلب و اندام شما بسیار مفید است. رژیمی که چربی حیوانی کمی دارد همچنین تولید رادیکال‌های آزاد را کمتر می‌کند. دکتر «آیران» می‌گوید: «رادیکال‌های آزاد می‌توانند پوست را دچار پیری زودرس کنند».

با این وجود پوست هم به مقداری چربی نیاز دارد. مخصوصا چربی مفید که در آجیل و روغن زیتون پیدا می‌شود. چربی به بدن کمک می‌کند آنتی‌اکسیدان‌هایی را جذب کند که برای پوست مفید هستند.

همچنین ویتامین‌های محلول در چربی غشاء سلول‌های پوست را تقویت می‌کنند. در نهایت به کمک این چربی‌ها پوست شما مرطوب‌تر و‌ انعطاف‌پذیرتر می‌شود.

دکتر «شریل کارچر» (Cheryl Karcher) متخصص پوست است. او می‌گوید: «حداقل ۲۰ درصد از کالری خود را از چربی به دست بیاورید».

رژیم خام‌خواری

رژیم خام خواری و داشتن پوستی زیبا

خام‌خوارها معمولا فقط از آجیل، میوه‌ها و سبزیجات تازه، جوانه‌‌ی حبوبات و غلات تغذیه می‌کنند. این افراد اعتقاد دارند خام‌خوردن غذا آنزیم‌های طبیعی آن را حفظ می‌کند. این روش هضم را راحت‌تر می‌کند، انرژی بیشتری می‌دهد و به کاهش وزن هم کمک می‌کند.

البته همه‌ی پزشکان با این اعتقادات موافق نیستند. ولی واقعیت این است که این رژیم برای پوست خیلی عالی است.

به‌علاوه، چربی طبیعی در آجیل، آووکادو و روغن زیتون غشاء سلول‌های پوستی را قوی و منعطف نگه می‌دارد. این رژیم یک نقطه ضعف هم دارد. دکتر «آیران» می‌گوید: «وقتی گوشت خیلی کمی می‌خورید،‌ بدن به سختی می‌تواند مواد سازنده‌ی کلاژن را به دست آورد».

رژیم کربوهیدرات

یکی از مهم‌ترین عوامل در رژیم غذایی مجله‌ی «سلامتی»، نشاسته‌ی مقاوم به هضم است. نشاسته‌ی مقاوم نوعی از نشاسته است که مانند فیبر عمل می‌کند. این نشاسته از سیستم گوارشی می‌گذرد بدون اینکه به صورت کامل هضم، جذب یا تبدیل به شکر شود.

وقتی مقدار زیادی نشاسته‌‌ی مقاوم مصرف می‌کنید، متابولیسم بدن شما بالا می‌رود. در این صورت برای مدت بیشتری احساس سیری می‌کنید. این کار کمک می‌کند از غذاهایی که برای پوست بد هستند، دور بمانید. وقتی سیر هستید نمی‌توانید غذاهای چرب و میان‌وعده‌های شیرین بخورید. درعین‌حال قندخون و انسولین خون خود را هم پایین می‌آورید.

دکتر «کارچر» می‌گوید: «در نتیجه بدن سالم‌تر و پوست روشن‌تری خواهید داشت». رژیم کربوهیدرات همچنین سرشاز از اسید‌های چرب امگا۳ است که پوست را صاف می‌کنند. این رژیم غلات کامل پر از آنتی‌اکسیدان‌ و پروتئین‌های تولیدکننده‌ی کلاژن هم دارد.

برای تو - ۶ رژیم غذایی عالی برای داشتن پوستی زیبا و شاداب (2021)

لینک مطلب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا