سلامت زنان

برای تو | چند روز اول مادر شدن بعد از زایمان به چه صورت است؟ (2021)

برای تو | چند روز اول مادر شدن بعد از زایمان به چه صورت است؟ (2021)
quality,q 90

پالس اکسیمتر جامپر مدل JPD-500E

۷۶۵,۰۰۰
٪۵
۷۲۶,۷۵۰ تومان
quality,q 90

پالس اکسیمتر مدل D101

۲۳۰,۰۰۰
٪۲۶
۱۷۰,۰۰۰ تومان
quality,q 90

پالس اکسیمتر اکیوریت ریشتر مدل Ri-Fox N 1905

۵,۳۲۶,۰۰۰
٪۵
۵,۰۵۹,۷۰۰ تومان
quality,q 90

پالس اکسیمتر جامپر مدل JPD-500G LED

۵۳۲۶۰۰۰۰
٪۵
۰۶.۵میلیونتومان

در چند روز اول پس از تولد فرزند شما اتفاقات زیادی می‌افتد. تغییرات جسمی و عاطفی ایجاد خواهد شد. شما قبل از شروع شیر مادر آغوز برای تغذیه کودک تولید می‌کنید. شما زیاد به کودک خود غذا خواهید داد و زیاد نخواهید نخوابید.

blank loading

چه اتفاقی در بدن من خواهد افتاد؟

در هفته اول یا حدوداً بعد از تولد از واژن خود خونریزی خواهید کرد. خون لوچیا نامیده می‌شود. قرمز روشن و سنگین است و ممکن است لخته شود. این طبیعی است، اما اگر لخته‌ای بزرگتر از یک قطعه ۵۰ سانتیمتری رد کردید یا متوجه بوی بد آن شدید به دکتر خود بگویید. می‌توانید ۴ تا ۶ هفته شاهد لوچیا باشید. در نهایت روشن، قهوه‌ای مایل به قرمز یا صورتی خواهد شد. بعضی از خانم‌ها چند روز بعد از تولد درد دارند. درد‌های پس از تولد می‌توانند احساس درد زایمان یا درد خفیف تا متوسط ​​داشته باشند. این درد ناشی از انقباض رحم شما نسبت به اندازه قبل از بارداری است. این موارد بیشتر در زنانی که بچه‌های دیگری به دنیا آورده اند بیشتر از زنانی است که تازه فرزند اول خود را به دنیا آورده اند مشاهده می‌شود. هنگام شیردهی ممکن است متوجه درد پس از زایمان شوید. مایعات زیادی بنوشید و مقدار زیادی فیبر بخورید تا دفع مدفوع نرم شود. روده شما باید ظرف ۳ روز پس از تولد باز شود. اگر تورم، بخیه یا رگ های‌واریسی در ولو دارید اولین حرکت روده شما ممکن است ناخوشایند باشد. از فشار دادن خودداری کنید. اگر بعد از پارگی یا اپیزیوتومی بخیه خورده اید محل را غالباً در آب گرم و تمیز استحمام کنید تا بهبود یابد. دوش بگیرید و بعد از استحمام خود را با دقت خشک کنید. در روز‌های اول یادتان باشد که به آرامی بنشینید و به جای خوابیدن به پهلو دراز بکشید. تمرینات کف لگن نیز می‌توانند به بهبودی کمک کنند. در صورت سردرد شدید، تاری دید، تورم پا، خونریزی شدید از واژن، درد شدید زخم یا سایر علائم عدم احساس مانند تب با پزشک، ماما یا داروساز خود صحبت کنید.

 

ایجاد شیردهی به چه صورت است؟

ابتدا ظرف یک ساعت پس از زایمان به کودک خود شیر می‌دهید. در ابتدا مقادیر کمی آغوز با کیفیت بالا برای تغذیه کودک تولید می‌کنید. شکم کودک شما به اندازه یک سنگ مرمر است. بنابراین مقدار آن مهم نیست. تا روز ۳ تا ۵ شما شیر مادر تولید خواهید کرد. برخی از نوزادان ممکن است به خوراک بیشتر و برخی دیگر به تعداد کمتری نیاز داشته باشند. به نکات زیر توجه کنید:

 

۱- خواب:

اوایل شب خواب زیادی نخواهید داشت. بنابراین سعی کنید هر زمان که کودک شما خواب است روز یا شب بخوابید. نوزادان تمایل دارند که هر بار کمتر از ۴ ساعت بخوابند، بنابراین در صورت امکان کمی بخوابید.

۲- تغییرات احساسی:

چند روز پس از زایمان بسیاری از زنان احساس اشک، تحریک‌پذیری یا حساسیت عاطفی بیش از حد معمول دارند. این احساسات به عنوان کودک آبی شناخته می‌شوند و همچنین طبیعی هستند. این یک زمان چالش برانگیز از نظر جسمی و روحی است. بیشتر خانم‌ها چند روز پس از تولد با حمایت و درک اطرافیان احساس بهتری دارند. اگر بعد از ۲ هفته حالتان بهتر نیست لطفاً کمک بگیرید.

blank loading

واکسن‌هایی که ممکن است قبل از رفتن به خانه ارائه شوند چه واکسن‌هایی هستند؟

همچنین در صورت عدم ایمنی در بارداری ممکن است قبل از رفتن به خانه واکسیناسیون اوریون، سرخک، سرخچه (MMR) به شما پیشنهاد شود. اگر در دوران بارداری واکسینه نشده‌اید باید قبل از ترک بیمارستان واکسن سیاه سرفه را نیز بزنید.

 

چه زمانی می‌توانم دوباره باردار شوم؟

شما ممکن است قبل از بازگشت پریود تخمک‌گذاری کنید. بنابراین ممکن است باردار شوید بدون اینکه دوره‌ای بین بارداری داشته باشید. در حالی که شیردهی می‌تواند باروری را کاهش دهد اما نباید برای پیشگیری از بارداری به آن اعتماد کرد. در چکاپ ۶ هفته‌ای شما پزشک یا ماما می‌توانند گزینه‌های پیشگیری از بارداری را مورد بحث قرار دهند. اگر می‌خواهید قبل از آن رابطه جنسی برقرار کنید و اگر می‌خواهید از بارداری دیگر جلوگیری کنید با پزشک یا ماما در مورد گزینه‌هایی صحبت کنید.

 

منبع: www.pregnancybirthbaby.org.au

برای تو | چند روز اول مادر شدن بعد از زایمان به چه صورت است؟ (2021)

لینک مطلب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا