فرهنگ و هنر

برای تو – خالق موسیقی متن «تام و جری» و «پلنگ صورتی» چه کسانی بودند؟ (2021)

برای تو – خالق موسیقی متن «تام و جری» و «پلنگ صورتی» چه کسانی بودند؟ (2021)[digikala31626902682] [digikala31626902754]

روزنامه خراسان – نسترن کاشف: بعید است کارتون‌های کودکی، بدون موسیقی‌شان در ذهن مرور شوند. جالب این که موسیقی اغلب این کارتون‌ها را آهنگ ساز‌های مشهوری ساخته‌اند یا اگر آهنگ ساز گمنامی داشته است، آن قدر تاثیرگذار بوده که در ذهن‌ها ماندگار شده است.

جالب‌تر این که سازنده برخی از آهنگ‌های این کارتون‌ها، آهنگ سازانی بوده‌اند که آهنگ سازی فیلم‌های سینمایی را به طور جدی دنبال می‌کردند و آهنگ سازی کارتون نیز، به همان اندازه برایشان جدی بوده است. آهنگ‌هایی که اینک ماندگار شده‌اند و توسط ارکستر‌های بزرگ دنیا دوباره نواخته می‌شوند. در ادامه می‌خواهیم درباره آهنگ ساز‌های پنج کارتون خاطره‌انگیز بگوییم.

تام و جری

موسیقی تام و جری تعقیب و گریزانه است. یعنی موسیقی درست در لحظه‌هایی اوج می‌گیرد که تام به دنبال جری می‌دود و عاقبت ناکام می‌ماند. لحظات تعلیق یا زمانی که یکی از دو شخصیت اصلی در حال نقشه و توطئه علیه دیگری است یکی دیگر از موقعیت‌هایی است که موسیقی بسیار پررنگ می‌شود.

اسکات برادلی، قطعه‌های پیچیده‌ای برای این کارتون ساخته که ترکیبی از موسیقی جاز، کلاسیک و پاپ است. جالب این که موسیقی متن این کارتون، بار‌ها توسط ارکستر سمفونیک‌های مطرح دنیا اجرا شده است.


پلنگ صورتی

خالق موسیقی متن «تام و جری» و «پلنگ صورتی» چه کسانی بودند؟

بعید است موسیقی پلنگ صورتی با دیرین‌های پی در پی آن را به یاد نداشته باشید. هنری مانچینی، آهنگ ساز آمریکایی و ایتالیایی تبار، موسیقی این کارتون را در سال ۱۹۶۳ ساخت و برای ساخت آن نامزد دریافت جایزه بهترین موسیقی متن اسکار ۱۹۹۴ شد.

زمینه «پلنگ صورتی» بر اساس سبک موسیقی جاز است و مانچینی، بخشی از نت‌ها را بر اساس حرکات بدن پلنگ صورتی نوشته است. موسیقی این کارتون آن قدر درخشان است که به عنوان یکی از بیست موسیقی متن برتر قرن اخیر انتخاب شده است. وی در طول فعالیت هنری خود توانست برنده چهار جایزه اسکار شود.


آن شرلی با مو‌های قرمز

خالق موسیقی متن «تام و جری» و «پلنگ صورتی» چه کسانی بودند؟

موسیقی باشکوه «آن شرلی» با آن دکلمه جذابش را به خاطر دارید؟ این آهنگ که به زنگ تلفن همراه و موسیقی آسانسور‌های زیادی در کشورمان تبدیل شده است، در اصل اثر «Careless Whisper» به معنای «نجوای بی‌پروا» جورج مایکل خواننده معروف آمریکایی است.

جالب این که او این آهنگ را تنها زمانی که ۱۷ سال داشته، در اتوبوس نوشته و بعد آن را ساخته است. نسخه بی کلام این اثر را دو آهنگ ساز بزرگ سینما، یعنی ریچارد کلایدرمن، پیانیست معروف که چندی پیش در ایران نیز روی صحنه رفت و جیمز لست ساخته اند که در این کارتون پخش شد.


پسر شجاع

خالق موسیقی متن «تام و جری» و «پلنگ صورتی» چه کسانی بودند؟

بیشتر بچه‌های دهه شصتی «پسر شجاع» با نام اصلی «داستان دون چاک» را به خاطر دارند. این کارتون را می‌توان نقطه شروع آشنایی ما با پویانمایی ژاپنی دانست. این کارتون در ۲۶ اپیزود ۴۰ دقیقه‌ای تولید شده بود و همه اپیزود‌ها در جنگلی که محل زندگی پسر شجاع بود اتفاق می‌افتاد.

هر چند ترانه تیتراژ این کارتون برای پخش از صدا و سیما حذف شد، اما موسیقی تیتراژ آن بسیار مورد استقبال قرار گرفت. موسیقی متن این کارتون که ساخت «هیروشی یامازاکی» است بیشتر شبیه تلفیق صدای حیوانات جنگل است.


فوتبالیست‌ها

خالق موسیقی متن «تام و جری» و «پلنگ صورتی» چه کسانی بودند؟

بیشتر کارتون‌های خارجی برای ورود به صدا‌و‌سیما و پخش از آنتن ملی تغییراتی داشته‌اند. نام اصلی کارتونی که اغلب آن را به اسم «فوتبالیست‌ها» می‌شناسیم «کاپیتان سوباسا» است. کارتونی که کودکان بسیاری رویای خود را در آن تعقیب می‌کردند و برای دیدن گل شدن یا نشدن یک موقعیت، باید یک هفته در انتظار دیدن قسمت بعدی می‌ماندند.

موسیقی مهیج این کارتون را «تاکایوکی بابا» و «هیروموتو توبیساوا» ساخته و سعی کرده‌اند در ساخت آن از صدا‌هایی نزدیک به سوت داور و هیاهوی تماشاگران استفاده کنند تا بتوانند فضای ورزشی کارتون را به مخاطب القا کنند.

[digikala31626902797] برای تو – خالق موسیقی متن «تام و جری» و «پلنگ صورتی» چه کسانی بودند؟ (2021)
[digikala41626902826]
لینک مطلب
[digikala51626902719]

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا