سلامت و تربیت کودکان

برای تو | آیا الکل اسپرم را می‌کشد؟ (2021)

برای تو | آیا الکل اسپرم را می‌کشد؟ (2021)[digikala31626960649] [digikala61626958486]

وقتی صحبت از الکل و باروری می‌شود تمرکز اغلب روی خانم‌ها است. الکل حتی در مقادیر متوسط می‌تواند بر سلامت جنسی شما تأثیر بگذارد. این می‌تواند منجر به از بین رفتن میل جنسی و ناباروری در مردان و زنان شود. در ادامه بخوانید تا بدانید که الکل چگونه بر اسپرم و باروری زنان و مردان تأثیر می‌گذارد.

 

تأثیر الکل بر اسپرم و باروری مردان:

– کاهش سطح تستوسترون، هورمون تحریک‌کننده فولیکول و هورمون لوتئینیزه‌کننده و افزایش سطح استروژن که تولید اسپرم را کاهش می‌دهد

– کوچک شدن بیضه‌ها می‌تواند باعث ناتوانی جنسی یا ناباروری شود

– تغییر منبع گنادوتروپین منبع تولیدی که بر تولید اسپرم تأثیر می‌گذارد

– باعث زود انزالی یا کاهش انزال می‌شود

– تغییر شکل، اندازه و حرکت اسپرم سالم

ترکیب مواد مخدر مانند ماری جوانا یا مواد مخدر با الکل نیز باروری را کاهش می‌دهد. علاوه بر این بیماری کبدی ناشی از نوشیدن زیاد می‌تواند کیفیت اسپرم را تغییر دهد. خبر خوب این است که اثرات برگشت‌پذیر هستند. یک مطالعه معتبر نشان داد که پس از قطع مصرف الکل و تولید اسپرم سالم سه ماه طول کشید.

 

الکل چه اثری بر بر باروری زنان دارد؟

– قطع چرخه قاعدگی و تخمک‌گذاری باعث تغییر در عملکرد تخمدان می‌شود که به ترتیب به آمنوره و تخمک‌گذاری معروف است.

– تغییر سطح هورمون تستوسترون، استرادیول و هورمون لوتئینیزه‌کننده

– باعث هیپرپرولاکتینمی یا پرولاکتین بالا در خون می‌شود

blank loading

چگونه قدرت باروری مردان را افزایش دهیم؟

شیوه زندگی سالم بخش مهمی در افزایش باروری است. نوشیدن بیش از حدالکل، استرس، اضطراب، اضافه وزن و سیگار کشیدن می‌تواند به سلامت و باروری شما آسیب برساند.

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

شیوه زندگی، دارو‌ها و شرایط هورمونی یا ژنتیکی همگی می‌توانند در ناباروری نقش داشته باشند. به طور معمول تجزیه و تحلیل هورمون مردانه و تجزیه و تحلیل مایع منی می‌تواند به شناسایی مشکلات اساسی کمک کند. همچنین می‌توانید کیت‌های تست خانگی را امتحان کنید. با این حال این کیت‌ها فقط تعداد اسپرم را به شما می‌گویند. آن‌ها در مورد دلایل احتمالی دیگر ناباروری مانند کیفیت یا حرکت اسپرم به شما نمی‌گویند. اگر نگرانی دارید و قصد آزمایش اسپرم خود را دارید بهتر است با پزشک خود صحبت کنید.

 

تحرک اسپرم و حاملگی چه تأثیری روی هم می‌گذارند؟

تحرک اسپرم سالم عبارت است از اسپرم با پیشرفت رو به جلو. اگر مردی تحرک اسپرم ضعیفی داشته باشد به آن آستنوسپرمی یا آستنوزواسپرمی می‌گویند. انواع مختلفی از مشکلات حرکتی اسپرم وجود دارد از جمله:

– بدون تحرک

– حرکت تدریجی کند

 

علت تحرک اسپرم کم در چیست؟

علت دقیق تحرک پایین اسپرم می‌تواند متفاوت باشد. برخی از مردان ممکن است علت ژنتیکی داشته باشند در حالی که برخی دیگر ممکن است یک بیماری پزشکی تشخیص داده نشده داشته باشند. شیوه زندگی و عوامل محیطی نیز نقش زیادی در تحرک اسپرم دارند. به عنوان مثال سیگار کشیدن با کاهش تحرک اسپرم مرتبط است به ویژه اگر مرد بیش از ۱۰ نخ سیگار در روز بکشد. مردانی که در ارتش کار می‌کنند یا مشاغلی مانند نقاشی، رانندگی یا ضربه‌های مکرر به ناحیه لگن دارند ممکن است در معرض ناباروری ناشی از کار باشند.

اسپرم کم تحرک را چطور تشخیص دهیم؟

تحرک اسپرم را می‌توان از طریق تجزیه و تحلیل معمول مایع منی آزمایش کرد. برای آزمایش باید حداقل دو نمونه مایع منی ارائه دهید. این‌ها معمولاً با خودارضایی در مطب پزشک یا مرکز آزمایش انجام می‌شوند. همچنین گرفتن نمونه اسپرم از طریق رابطه جنسی با کاندوم یا برداشتن نمونه برای گرفتن نمونه امکان‌پذیر است. نمونه باید در دمای اتاق نگهداری شود و ظرف ۳۰ تا ۶۰ دقیقه به مرکز تحویل داده شود. اگر کمتر از ۴۰ درصد اسپرم شما متحرک است در نظر گرفته می‌شود که تحرک اسپرم کم است. علاوه بر تحرک اسپرم پزشک شما همچنین می‌تواند از آزمایش مایع منی برای آزمایش استفاده کند:

  • سلامت دستگاه تناسلی مردان
  •  اندام‌های جانبی
  •  نزال

blank loading

۷ نکته برای داشتن اسپرم سالم

 وزن کم کنید:

کاهش وزن در صورت داشتن اضافه وزن یکی از مؤثرترین کار‌هایی است که می‌توانید برای افزایش تعداد اسپرم انجام دهید. منابع معتبر مطالعات نشان داده‌اند که کاهش وزن می‌تواند حجم مایع منی، تمرکز و تحرک و همچنین سلامت کلی اسپرم را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. مشخص شده است که تغییرات در تعداد اسپرم‌ها در مردانی که شاخص توده بدنی بالاتری دارند بسیار مهم است، بنابراین اگر مقدار زیادی وزن برای کاهش وزن دارید حتی کاهش مقدار کمی از وزن نیز ممکن است به شما کمک کند. برای دستیابی به اهداف کاهش وزن با یک پزشک مشورت کنید تا بتواند به شما را در شروع کار کمک کند.

 ورزش کنید:

حتی اگر نیازی به کاهش وزن ندارید فعال بودن و داشتن یک سبک زندگی سالم می‌تواند به افزایش تعداد اسپرم شما کمک کند. یکی از منابع معتبر مطالعه نشان داد که وزنه‌برداری و ورزش در فضای باز می‌تواند به سلامت اسپرم بیش از سایر انواع ورزش کمک کند. این نوع فعالیت‌ها را در برنامه معمول خود قرار دهید. ورزش همچنین می‌تواند به شما در حفظ یا کاهش وزن کمک کند که ممکن است مزایای بیشتری برای سلامت اسپرم شما داشته باشد.

– از سوء مصرف مواد خودداری کنید:

نوشیدن زیاد که به معنی نوشیدن دو یا چند نوشیدنی الکلی در روز است

مصرف دخانیات از هر نوع

استفاده غیرقانونی از مواد مخدر از جمله کوکائین و استروئید‌های آنابولیک

اگر از هر یک از این مواد استفاده می‌کنید و در ترک آن مشکل دارید با پزشک خود مشورت کنید. آن‌ها می‌توانند برنامه‌هایی را برای کمک به مدیریت و درمان اعتیاد توصیه کنند.

– دوچرخه سواری کنید:

دوچرخه سواری ممکن است مربوط به تعداد کم اسپرم باشد. دوچرخه سواری بیش از پنج ساعت در هفته با غلظت کمتر اسپرم همراه است. بررسی دوچرخه برای تناسب مناسب می‌تواند کمک‌کننده باشد.

– از لباس‌های نخی استفاده کنید:

نگه داشتن اسپرم در دمای مناسب و جریان زیاد هوا در کیسه بیضه می‌تواند به ایجاد محیط مناسب برای اسپرم سالم کمک کند. اگر با پوشیدن شلوار تنگ احساس راحتی نمی‌کنید شلوارک نخی را به جای شلوار‌های مصنوعی انتخاب کنید. این امر همچنان به کنترل جریان و دمای هوا کمک می‌کند.

 

آیا تعداد اسپرم بر موفقیت IVF تأثیر می‌گذارد؟

تعداد اسپرم بر استفاده از فناوری باروری مانند لقاح آزمایشگاهی (IVF) نیز تأثیر می‌گذارد. موفقیت شما در استفاده از IVF با تعداد کم اسپرم بستگی به سلامت اسپرم شما و عوامل ایجاد‌کننده تعداد کم اسپرم دارد. در صورتی که تعداد اسپرم مرد بسیار کم باشد، اسپرم را می‌توان مستقیماً به تخمک از طریق فرآیندی به نام تزریق اسپرم داخل سیتوپلاسمی تزریق کرد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

توصیه رایجی که به زوج‌هایی که قصد باردار شدن دارند داده می‌شود این است که پس از یک سال رابطه جنسی محافظت نشده که منجر به بارداری نمی‌شود به پزشک مراجعه کنند. اگر همسر زن بالای ۳۵ سال است پس از شش ماه رابطه جنسی محافظت نشده که منجر به بارداری نمی‌شود به پزشک مراجعه کند.

 

منبع:

www.healthline.com

[digikala11626959077] [digikala21626959014] برای تو | آیا الکل اسپرم را می‌کشد؟ (2021)

لینک مطلب

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا