تفریح و سرگرمی

برای تو – شباهت‌های جالب حیوانات به انسان (2021)

برای تو – شباهت‌های جالب حیوانات به انسان (2021)[digikala61626942598] [digikala51626943156]

برترین‌ها: نوسانات خلقی، حرف زدن در خواب، افزایش وزن به خاطر استرس، این‌ها چند نمونه از مواردی هستند که فکر می‌کنیم در مورد انسان‌ها و حیوانات متفاوت است. اما به نظر می‌رسد ما آنقدر‌ها که فکر می‌کنیم منحصربه فرد نیستیم، چون بسیاری از حیوانات ممکن است احساساتی شبیه به انسان را تجربه کنند. در این مطلب با واقعیاتی شگفت انگیز آشنا می‌شوید که ثابت می‌کند حیوانات درست مثل ما هستند.

فیل‌ها سال‌ها برای عزیزان ازدست‌رفته‌ خود سوگواری می‌کنند

 

تصاویر بچه فیلی که مادرش را از دست داده بود و کنار جسدش سوگواری می‌کرد، دنیا را تکان داد. به گفته محققان، فیل‌ها وقتی عزیزان خود را از دست می‌دهند فشار و استرس زیادی را تحمل می‌کند و حتی ممکن است تا چند ماه همچنان اندوهگین و عزادار باشند. اگر فیل‌ها به محل مرگ عزیزان خود نزدیک شوند، توقف می‌کنند و چند لحظه تا چند دقیقه سکوت می‌کنند.


شامپانزه‌ها احساس همدردی می‌کنند

شباهت‌های جالب حیوانات به انسان

مطالعات نشان می‌دهد که شامپانزه‌ها رفتار دلسوزانه نشان می‌دهند و احساسات دیگران را درک می‌کنند، اما درست مثل انسان ها، سطح همدردی و دلسوزی آن‌ها نسبت به هر فرد متفاوت است. شامپانزه‌ها بعد از درگیری می‌آیند و طرف مقابل خود را تسکین و دلداری می‌دهند.


موش‌ها ده‌ها حالت چهره دارند

شباهت‌های جالب حیوانات به انسان

موش‌ها احساسات خود به روشی شبیه به انسان بیان می‌کنند. موش‌هایی که درد دارند، چندین حالت چهره دارند. همچنین ظاهرا موش‌ها می‌توانند به صورت بصری دردشان را بیان کنند و احساسات یکدیگر را بخوانند.


ظاهرا دلفین‌ها می‌توانند در خواب حرف بزنند

شباهت‌های جالب حیوانات به انسان

صدای چند دلفین در پارک آبی فرانسه ضبط شد و مشخص شد که آن‌ها در خواب صدای نهنگ‌ها را تقلید می‌کنند. به گفته محققان فرانسوی، این دلفین‌ها فقط در طول روز می‌توانستند صدای نهنگ‌ها را بشنوند، بنابراین این صدا‌ها را به خاطر می‌سپردند و آن‌ها را در طول شب تولید می‌کردند.


کبوتر‌ها می‌توانند درست مثل انسان غیرعقلانی رفتار کنند

شباهت‌های جالب حیوانات به انسان

طبق تحقیقات دانشگاه کنتاکی، کبوتر‌ها ممکن است مثل انسان قمار کنند و گاهی انتخاب‌های پرخطر داشته باشند. این پرندگان گاهی اوقات برای رسیدن به یک خوراک مختصر یا پاداش، راه سخت‌تر را انتخاب می‌کنند. این رفتار شبیه به انسان‌ها است.


وزن گربه‌ها هنگام استرس بالا می‌رود

شباهت‌های جالب حیوانات به انسان

یکی از دلایل افزایش وزن گربه‌ها، استرس، اضطراب و ناراحتی است. یعنی تغییر وزن شدید حیوان ممکن است به وضعیت عاطفی آن ارتباط داشته باشد. همین اتفاق در انسان‌ها نیز می‌افتد.


میمون‌ها تامارین حرف زدن را واقعا دوست دارند

شباهت‌های جالب حیوانات به انسان

ظاهرا، میمون‌های تامارین واقعا از ارتباط برقرار کردن لذت می‌برند. آن‌ها سیستم پیچیده‌ای از پچ‌پچ کردن، جیغ زدن و غر زدن دارند و حتی ممکن است تنها حیواناتی باشند که می‌توانند مثل انسان پچ پچ کنند.


موش‌ها می‌توانند رانندگی کنند

شباهت‌های جالب حیوانات به انسان

محققان دانشگاه ریچموند دریافتند که موش‌ها می‌توانند ماشین‌ها را هدایت کنند و فرمان و روند حرکت را کنترل کنند. این یعنی موش‌ها توانایی‌های زیادی دارند و می‌توانند کار‌های پیچیده‌تری نسبت به آن چه دانشمندان قبلا تصور می‌کردند، انجام دهند.


گاو‌ها هم دچار نوسانات خلقی می‌شوند

شباهت‌های جالب حیوانات به انسان

دانشمندان دانشگاه بریتیش کلمبیا دریافتند که وقتی گاو‌ها بزرگ می‌شوند، رفتارشان را کمتر می‌توان پیش‌بینی کرد. مثلا، برخی گاو‌ها بلافاصله می‌خواهند محیط جدید، شیء جدید یا انسان جدید را کشف کنند، اما در روز‌های دیگر در کل مدت آزمایش یک جا می‌ایستند و تکان نمی‌خورند.


سگ‌ها از موسیقی لذت می‌برند

شباهت‌های جالب حیوانات به انسان

بسیاری از کسانی سگ دارند، دیده اند که سگ‌ها همراه با آهنگ آواز می‌خوانند یا حتی می‌رقصند. محققان معتقدند که موسیقی کلاسیک سگ‌ها را آرام می‌کند و استرس آن‌ها تسکین می‌یابد و ضربان قلبشان را کاهش می‌دهد. شاید، چون برخی موسیقی‌ها ریتمی شبیه به ریتم ضربان قلب سگ‌ها دارند.


میمون‌ها مثل انسان با هم سهیم می‌شوند

شباهت‌های جالب حیوانات به انسان

دانشمندان شواهد جدیدی کشف کردند که نشان می‌دهد میمون‌ها نه تنها برای پیدا کردن غذا با هم همکاری می‌کنند بلکه نتایج تلاش خود را با دیگران قسمت می‌کنند. شاید آن‌ها این کار را به خاطر منفعت نامعلوم انجام دهند، اما احتمالا به خاطر حساسیت نسبت به آن چه دیگران ممکن است بخواهند و نیاز داشته باشند و حس حمایت متقابل است.


نهنگ سفید برای فرهنگ و ریشه‌های اجدادی خود ارزش قائل است

شباهت‌های جالب حیوانات به انسان

تحقیقات نشان می‌دهد که نهنگ سفید یا نهنگ بلوگا تمایل به ایجاد جوامع پیچیده، درک و قدردانی از فرهنگ (به معنای اطلاعات یا الگو‌های رفتاری که در گروهی از حیوانات به اشتراک گذاشته می‌شود) دارد و همچنین برای اجداد و پیوند‌های خانوادگی خود احترام و ارزش قائل است. همین که بچه‌های نهنگ بیش از یک سال در کنار مادران خود می‌مانند، نشان می‌دهد که چقدر انسان‌ها و نهنگ‌ها به هم شبیه هستند.

منبع: brightside

[digikala91626943226] برای تو – شباهت‌های جالب حیوانات به انسان (2021)
[digikala81626953452]
لینک مطلب
[digikala71626953542]

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا