دانلود پاورپوینت

دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق هوش هیجانی 2021

دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق هوش هیجانی 2021

دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق هوش هیجانی 2021

لینک دانلود محصول

عنوان: مبانی نظری و پیشینه تحقیق هوش هیجانی

 

فرمت فایل: word

تعداد صفحات: 90

 

در انسـان بادامه مغز ( amygdala ) ، خوشه ای بادامی شکل از ساختارهای به هم پیوسته ای است که در بالای ساقۀ مغز ، نزدیک انتهای حلقه لیمبیک قرار گرفته است . در هریک از دو نیمکره مغز ، یک بادامه قرار دارد که در طرفین سر جای گرفته اند . بادامۀ مغز انسان در مقایسه با نزدیک ترین بستگان تکاملی آن ، یعنی نخستین ما تا حدودی بزرگتر است ( گلمن 1383 ) .

هیپوکامپ و بادامه مغز دو قسمت مهم (( مغز بویایی )) اولیه بودند که در جریان تکامل موجب پیدایش قشر مخ و سپس قشر تازه مخ گردیدند . هنوز هم این ساختارهای لیمبیک اکثر کارهای مربوط به یادگیری و به خاطرسپاری را انجام می دهند . تخصص بادامۀ مغز در مسایل هیجانی است. هرگاه بادامۀ مغز از سایر قسمت های مغز جدا شود ، بدین می انجامد که فرد به ناتوانی چشمگیری در سنجش معنای هیجانی وقایع دچار شود که گاهی اوقات به این وضعیت ، (( کوری عاطفی )) می گویند ( گلمن 1383 ) .

افرادی که به ایـن حالت دچار می شوند . ارزیابی هیجانی و تسلط بر خویش را از دست می دهند .

بادامۀ مغز به عنوان مخزن خاطرات هیجانی عمل می کند و از همین رو اهمیت دارد . زندگی بدون بادامۀ مغز ، زندگی ای عاری از معنای شخصی است .

فقط عاطفه نیست که به بادامۀ مغز وابسته است . تمام هیجان های انسان به آن بستگی دارد . حیوان هایی که بادامه مغزشان برداشته شده یا پیوند هایش قطع شده است فاقد ترس و خشم هستند ، میلی به رقابت یا همکاری ندارند و دیگر جایگاهشان را در سلسله مراتب اجتماعی گونۀ خود را درک نمی کنند . در این حیوان ها ، هیجان کم اثر می شود و یا از بین می رود . ترشح اشک که نشانه ای هیجانی و مختص نوع بشر است ، به وسیله بادامه مغز و ساختاری نزدیک آن به نام شکنج کمربندی تحریک می شود .

در آغوش گرفتن ، نوازش کردن یا آرام کردن شخص گریان به هر نحو موجب تسکین این بخش های مغز می شود و هق هق گریۀ فرد را متوقف می سازد . بدون بادامۀ مغز ، هیچ اشکی بر اثر غم ریخته نمی شود تا به تسکین نیاز داشته باشد .

ژوزف لودو عصب شناس مرکز علوم عصبی دانشگاه نیویورک ، اولین کسی بود که نقش محوری بادامۀ مغز را در مغز هیجانی کشف کرد . لودو از زمره عصب شناسان جدیدی است که روش ها و تکنولوژی نوآورانه ای را به کار گرفتند تا در نقشه برداری از مغز به هنگام فعالیت ، به موارد جزئی و دقیقی دست یابند که قبلاً ناشناخته بوده اند . و به همین خاطر توانستند در زمینۀ مغز به رمـزگشایی اسـراری بپـردازند که نسـل های پــیشین دانشمندان آنها را غیر قابل دستیابی می دانستند . یافته های او دربارۀ مدار بندهای مغز هیجانی ، تصور دیرینه ای را که دربارۀ سیستم لیمبیک وجود داشت به دور انداخت . برای بادامۀ مغز نقشی محوری در فعالیت ها قایل شد و سایر ساختار های لیمبیک را در نقش های بسیار متفاوتی دخیل دانست ( گلمن 1383 ) .

تحقیقات لودو نشان می دهد که حتی زمانی که مغز متفکر ، یعنی قشر تازه مخ ، به مرحلۀ تصمیم گیری رسیده است بادامۀ مغز می تواند اعمال ما را کنترل کند . چنانچه خواهیم دید ، عملکرد بادامه مغز و ارتباط متقابل آن با قشر تازه مخ ، اساس هوش هیجانی است ( گلمن 1383 ).

 

فهرست مطالب

جایگاه هیجانات

سیستم ارتباط عصبی

قراول هیجانی

قشر بینایی

ناحیه تخصصی حافظه هیجانی

هشدارهای عصبی منسوخ شده

زمانی که هیجان ها تند و مغشوش ظاهر می شوند

مدیر هیجانی

هماهنگی هیجان و فکر

توانایی ها و مهارت های تشکیل دهنده هوش عاطفی

مقیاس های مبتنی بر تعریف هوش عاطفی

مقیاس های مبتنی بر روش ها و رویکردهای اندازه گیری

چرا هوش عاطفی مهم است ؟

نقش هوش عاطفی در تفکر و رفتار انسان

هوش عاطفی و غرق شدگی

هوش هیجانی و حافظه

علم شخصیت هوش عاطفی و موفقیت

هوش عاطفی و آینده

هوش عاطفی و اقتصاد خانواده

تاریخچه هوش هیجانی

دیدگاه نظری در مورد هیجان

الگوی رابطه ای هیجان لازاروس

درون مایه های هسته ای ، رابطه ای برای هر هیجان

الگوی عملکردی هیجان

هوش هیجانی به عنوان یک الگوی توانای ذهنی

هوش هیجانی به عنوان روح زمان

نظریه گلمن به عنوان نظری مختلط از هوش هیجانی

نظریه بار – آن در مورد الگوی مختلط هوش هیجانی

هیجان خواهی

ویژگی های افراد هیجان خواه ، زیاد هیجان خواه ، کم هیجان خواه

یادگیری هوش هیجانی

عوامل مؤثر در شکل گیری و رشد هوش هیجانی

پژوهش های مربوط به هوش هیجانی در خارج از کشور

پیشینه پژوهش

منابع

دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق هوش هیجانی 2021

لینک دانلود محصول

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا