دانلود پاورپوینت

دانلود پاورپوینت سلامتی و ایمنی شیر و کنترل کیفیت آن 2021

دانلود پاورپوینت سلامتی و ایمنی شیر و کنترل کیفیت آن 2021

دانلود پاورپوینت سلامتی و ایمنی شیر و کنترل کیفیت آن 2021

لینک دانلود محصول

پاورپوینت سلامتی و ایمنی شیر و کنترل کیفیت آن در 20 اسلاید قابل ویرایش با فرمت pptxفهرست:

1- تاریخچه

2- آزمایش شیر و کیفیت کنترل

1-2 : کنترل کیفیت شیر چیست ؟

2-2 : چگونه میتوانیم یک شیر پر کیفیت داشت ؟

3-2 : کنترل کیفیت شیر در بازار زنجیره ای در کنیا

4-2 : روش به کار گیری کنترل کیفیت در آزمایش شیر

1-4-2 : نمونه گیری از شیر

2-4-2 : نمونه گیری از شیر برای تست باکتریایی

3-4-2 : نگهداری نمونه

4-4-2 : برچسب زنی و مشخصات غذا

5-4-2 : تستهای رایج در آزمایش شیر

3- کیفیت پاستوریزاسیون شیرمقدمه

شیر یک غذای طبیعی مایع است و یک غذای کامل برای ما محسوب میشود . مجموعا دارای پروتئینهایی باکیفیت بالا ، چربی ، قندشیر ، یونهای ضروری و ویتامینهای موجود در رژیم غذایی ما میباشد هرچند شیر شامل باکتریهایی است که هنگامی که  شیر بطور ناصحیح جمع آوری میشود ممکن است شرایطی پیش آید که این باکتریها تکثیر یابند . اغلب باکتریهایی که در شیرهای دوشیده شده از حیوان سالم وجود دارند بی ضرر و مفید میباشند .

تغییرات سریع ایجاد شده در شیر مانند تغییر در سلامتی دام یا تانکهای جمع آوری شیر یا ظرف آلوده شده توسط آبهای کثیف ، گردو خاک ، کودهای کشاورزی ، حشرات و حیوانات موذی ، هوا ، کم شدن PH و جراحتهای پستان دام میتواند باعث ایجاد مشکلاتی در شیر شود.

—

میکرو ارگانسیم ها چگونه به شیر راه می یابند ؟

محیط اطراف ما تعداد زیادی از میکروارگانیسم ها وجود دارند که از طریق موی دام ، غدد پستانی یا نوک پستان گاو یا از مجرای انتقال شیر پستان به شیر راه می یابند .

باکتری های بیماری زامهمترین گروه میکروبی هستند که بدلیل مناسب بودن محیط غذایی شیر، از آن به عنوان بستری جهت رشد ،تکثیروتولید متابولیتهای مختلف استفاده می کنند مواد مغذی شیر یا فرآورده های آن که میتوانند رژیم غذایی انسان را فراهم کنند میتوانند همچنین محیطی برای رشد میکروارگانسیم ها باشند .


پاتوژن ها در شیر چه هستند ؟

شیرقبل از ترشح از پستان استریل بوده،اما ضمن خروج توسط باکتری هایی که در مجاری پستان وجود دارند آلوده می شود. این باکتری ها معمولا بی ضرربوده وتعداد آنها حداکثر3000 در میلی لیتر می باشد.   بیماری از وقتی به وجود میآیند که عامل فساد به شیر یا فرآورده های آن بعد از دوشیده شدن گاو راه پیدا میکنند

میزان آلودگی ونوع آن برحسب شرایط محیط دامداری ،ظروف نگهداری وحمل شیر متفاوت است .

آزمایش شیر و کنترل کیفیت آن یکی از قسمتهای مهم در واحد های صنعتی در مقیاسهای مختلف میباشد . شیر دارای 87% درصد آب می باشد که بر این اساس میتواند مورد تقلب قرار گیرند . به علاوه به دلیل مواد مغذی فراوانی که دارد آن را به محیط ایده آل برای رشد سریع Mic.o ها تبدیل میکند . جمع آوری یا نگهداری شیر باید به طور مطمئن انجام شود تا کیفیت شیر حفظ شود تست کنترل کیفیت اصلی در مراحل گوناگون حمل و نقل شیر از واحد دامداری تا تولیدی و در پایان عرضه به بازار مصرف انجام میشود .

دانلود پاورپوینت سلامتی و ایمنی شیر و کنترل کیفیت آن 2021

لینک دانلود محصول

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا