فیلم و سریال

برای تو – بهترین فیلم های فرانسوی ؛ معرفی 10 عنوان از فیلم های فرانسوی معروف (2021)

برای تو – بهترین فیلم های فرانسوی ؛ معرفی 10 عنوان از فیلم های فرانسوی معروف (2021)[digikala91626728211] [digikala11626728251]

بهترین فیلم های فرانسوی و فیلم های فرانسوی معروف از آن دسته فیلم‌هایی هستند که تماشای آنها بر هر فیلمبازی واجب است. فرانسه یکی از مهدهای هنر جهان است. برخی از تاثیرگذارترین فیلمسازان تاریخ سینما از این سرزمین برخاسته‌اند. در این مطلب بهترین فیلمهای سینمای فرانسه را معرفی می‌کنیم و با معروف ترین فیلم فرانسوی آشنا می‌شویم.

اگر از شیفتگان سینما باشید، حتما با کارگردانان شاخصی چون ژان پیر ملویل، فرانسوا تروفو، ژان پیر ژونه، ژان لوک گدار و مارسل کارنه آشنایی دارید. سینماگران فرانسوی از خلاق‌ترین و پیشروترین فعالان در عرصه هنر هفتم بوده و نقش مهمی در گسترش آن داشته‌اند. تاریخچه غنی فیلم فرانسوی نظر هر علاقه‌مندی به هنرهای نمایشی را به خود جلب خواهد کرد. سینمای کلاسیک و مدرن فرانسه از ارزشمندترین و جالب‌ترین محافل هنری تاریخ محسوب می‌شوند. جادوی نهفته در آثار این کشور را در کمتر مخلوق ادبی و هنری دیگری می‌توان یافت. در ادامه سعی می‌کنیم با بهترین فیلم‌های فرانسوی تاریخ آشنا شویم. با مجله اینترنتی برای تو همراه باشید.


10 فیلم فرانسوی شاهکار تاریخ سینما


در معرفی بهترین فیلم های فرانسوی تاریخ سعی کرده‌ایم آثاری متنوع از سینمای کلاسیک و مدرن فرانسه انتخاب کنیم. بدون شک فرانسه محل تولد آثار ماندگار فراوانی بوده و فیلم‌های پیش رو تنها قطره‌ای از دریای ارزشمند آن هستند. با مجله اینترنتی برای تو همراه شوید تا با 11 فیلم فرانسوی شاهکار آشنا شویم.

1. فیلم The Intouchables

 • کارگردان: الیویه ناکاش (Olivier Nakache) و اریک تولدانو(Éric Toledano)
 • بازیگران: فرانسوا کلوزه، عمر سی
 • نمره آی‌ام‌دی‌بی: 8.5

فهرست بهترین فیلمهای سینمای فرانسه را با فیلمی انگیزشی و کمدی آغاز می‌کنیم. فیلم دست نیافتنی‌ها از تماشایی‌ترین و بهترین فیلم های فرانسوی است که در سال 2011 اکران شد. این فیلم دومین فیلم فرانسوی پربیننده در دنیا است و افتخارات بسیاری نیز کسب کرده است. از جمله این افتخارات می‌توانیم 7 نامزدی و 1 برد جایزه سزار را نام ببریم.

داستان این فیلم معروف فرانسوی روایتگر رابطه بین یک معلول و پرستارش است. فیلیپ، نویسنده‌ای ثروتمند است که در اثر سقوط با چتر از گردن به پایین فلج شده است. دریس، پرستار جدید فیلیپ، فردی سابقه‌دار و زندان رفته است که تحولات شگرفی در زندگی فیلیپ پدید می‌آورد. برای دانلود و آشنایی بیشتر با این فیلم، که از بهترین فیلمهای سینمای فرانسه است، به این مقاله از مجله اینترنتی برای تو مراجعه کنید.

2. فیلم Children of Paradise

فیلم های تاریخی فرانسوی

 • کارگردان: مارسل کارنه
 • بازیگران: آرلتی، ژان لویی بارو، پیر براسور
 • نمره آی‌ام‌دی‌بی: 8.4

ساخته غنی، ادبی و مهم مارسل کارنه را می‌توان یکی از بهترین فیلم های سینمای فرانسه دانست. فیلم Children of Paradise روایتگر تلاش‌ها و درگیری‌های چهار مرد در جلب نظر محبوبی واحد است؛ محبوبی عجیب، پیچیده و متفاوت که فیلمبرداری متفاوت و خلاقانه فیلم او را در هیبت الهه‌ای نفس‌گیر درمی‌آورد. این معروف ترین فیلم فرانسوی را می‌توان پاسخ کارنه به شاهکار ماندگار ویکتور فلمینگ، Gone With the Wind به حساب آورد.

سکانس‌ها و قاب‌بندی‌های جادویی این اثر در کنار فیلمنامه عمیق، تاثیرگذار، هوشمندانه و جذاب و هنرنمایی خیره‌کننده بازیگران، مشاهده این فیلم را به تجربه‌ای درگیرکننده و به‌یادماندنی تبدیل می‌کنند. اگر از علاقه‌مندان به رمان‌های عاشقانه و چند بعدی هستید، تجربه این اثر، که از بهترین فیلمهای سینمای فرانسه است، را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

3. فیلم فرانسوی Amélie

فیلم های فرانسوی

 • کارگردان: ژان پیر ژونه
 • بازیگران: آدری تاتو
 • نمره آی‌ام‌دی‌بی: 8.3

برخی از آثار سینمایی، تجربه‌ای غیر قابل تکرار را به مخاطبان خود ارائه می‌دهند. این فیلم‌ها بینندگان را با جادوی خود تسخیر کرده و تا مدت‌ها در اذهان آن‌ها باقی می‌مانند. فیلم فرانسوی Amelie را می‌توان چنین اثری و از شاهکارهای سینمای فرانسه دانست. عاشقانه متفاوت و ماندگار ژان پیر ژونه به عنوان یکی از خوش‌ساخت‌ترین و بهترین فیلم‌های قرن بیست و یکم شناخته می‌شود. این اثر را می‌توان یک فانتزی خوش رنگ و لعاب و چشم‌نواز دانست که در فهرست بهترین فیلم های فرانسوی قرار می‌گیرد.

داستان این فیلم روایتگر زندگی زنی جوان، پرانرژی و خوش‌بین به نام املی پولان است. مخاطبان در طول فیلم با دوران کودکی تلخ و دشوار او و سپس تلاش‌هایش برای دستیابی به خوشبختی در دوران بزرگسالی آشنا می‌شوند. شخصیت‌های فیلم هر کدام نمادی ادبی بوده و تمثیلی هنرمندانه از اخلاقیات انسانی هستند. این فیلم فرانسوی، اثری فارغ از زمان بوده و تماشای آن بر تمامی شیفتگان سینما از واجبات است. برای دانلود این اثر، که از فیلم های برتر فرانسوی است، به این مقاله مراجعه کنید.

4. فیلم Army of Shadows

فیلم فرانسوی رمانتیک

 • کارگردان: ژان پیر ملویل
 • بازیگران: لینو ونتورا، سیمون سینیوره، پل موریس
 • نمره آی‌ام‌دی‌بی: 8.2

معرفی بهترین فیلمهای فرانسوی را با اثری از کارگردان بنام فرانسوی ادامه می‌دهیم. ژان پیر ملویل بیش از هر چیزی با شاهکارهای گانگستری خود چون Le Samourai، که از بهترین فیلمهای فرانسه است، شناخته می‌شود. به همین دلیل هنگامی که این کارگردان دست به ساخت یک فیلم فرانسوی با محوریت جنگ جهانی زد، توجه بسیاری را به خود جلب کرد. فیلم Army of Shadows ادای احترامی به تمامی مبارزان نیروهای مقاومت فرانسوی بوده و اثری احساسی، حماسی و تاثیرگذار محسوب می‌شود. ملویل در این فیلم موفق به ثبت سکانس‌هایی زیبا و نفس‌گیر شده و سرنوشت تراژیک جنگجویان کشور خود را به بهترین شکل روایت می‌کند. فیلم Army of Shadows را میتوانیم معروف ترین فیلم فرانسوی در این ژانر بدانیم. این اثر نیز از بهترین فیلمهای فرانسوی تاریخ است که نمرات خوبی از سوی منتقدین و بینندگان دریافت کرده است.

5. فیلم The Passion of Joan of Ark

معروف ترین فیلم های سینمای فرانسه

 • کارگردان: کارل تئودور درایر
 • بازیگران: رنی ژان فالکونتی، آنتونن آرتو، میشل سیمون
 • نمره آی‌ام‌دی‌بی: 8.1

یکی از بزرگ‌ترین، تاثیرگذارترین و بهترین فیلمهای سینمای فرانسه ، شاهکار ماندگار کارل تئودور درایر به نام The Passion of Joan of Ark است. این اثر را می‌توان تحسین‌شده‌ترین و معروف ترین فیلم فرانسوی تاریخ دانست که به آخرین مراحل دادگاه تاریخ ژاندارک و اعدام تراژیک او می‌پردازد. بخش عمده این فیلم از کلوزآپ‌های مختلف از چهره‌ها، دستان، لباس‌ها، صلیب‌ها و میله‌های فلزی زندان تشکیل می‌شود.

شاید بتوان مهم‌ترین دلیل تاثیرگذاری این اثر را هنرنمایی بی‌نظیر فالکونتی در نقش ژاندارک به حساب آورد. حالت‌های چهره او به خوبی اندوه و معصومیت این قهرمان تاریخی فرانسه را نمایش می‌دهند. The Passion of Joan of Ark یکی از بهترین فیلم‌های تاریخ و از فیلم های فرانسوی معروف بوده و تک تک سکانس‌های آن کلاس درسی برای علاقه‌مندان به هنر هفتم هستند.

6. فیلم فرانسوی La Haine

بهترین فیلمهای سینمای فرانسه

 • کارگردان: متیو کاسوویتس
 • بازیگران: ونسان کسل، هوبرت کاوندی، سعید تغماوی
 • نمره آی‌ام‌دی‌بی: 8.1

فیلم Taxi Driver مارتین اسکورسیزی به عنوان یکی از مهم‌ترین آثار سینمای جهان شناخته می‌شود. فیلم فرانسوی La Haine یکی از بهترین آثار سینمایی 30 سال گذشته و از بهترین فیلم های تاریخ فرانسه به حساب می‌آید که الهامات فراوانی از داستان تراویس بیکل و تنفر فراوانش نسبت به جامعه سرمایه‌داری مدرن گرفته است. La Haine به معنای واقعی کلمه اثری اعتراضی بوده که به شکلی تلخ، اغراق‌آمیز و دردناک به مشکلاتی چون اختلاف طبقاتی، فساد دولت و ناکارآمدی قانون می‌پردازد.

سکانس پایانی این فیلم را می‌توان از به‌یادماندنی‌ترین و بهترین دقایق تاریخ سینمای فرانسه دانست. فیلم La Haine یکی از هیجان‌انگیزترین، درگیرکننده‌ترین و ماندگارترین آثار هنر هفتم و از فیلم های فرانسوی معروف بوده و تماشای آن را به تمامی علاقه‌مندان به سینما توصیه می‌کنیم.

7. فیلم Three Colors: Red

بهترین فیلمهای سینمای فرانسه

 • کارگردان: کریستف کیشلوفسکی
 • بازیگران: ایرن ژاکوب، ژان-لویی ترنتینیان
 • نمره آی‌ام‌دی‌بی: 8.1

سه گانه رنگ‌های کیشلوفسکی یکی از ارزشمندترین مجموعه‌های هنر هفتم و از فیلم های معروف فرانسوی است. فیلم فرانسوی Red آخرین قسمت از این مجموعه بوده و طبق سنت دو فیلم قبلی، به مسائل روزمره انسانی و روابط می‌پردازد. تمرکز کیشلوفسکی در این اثر بر مفهوم برادری و دوستی است.

زندگی شخصیت‌های فیلم او به مرور با یکدیگر پیوند خورده و روابطی پیچیده بین آن‌ها شکل می‌گیرد. هنرنمایی تحسین‌برانگیز بازیگران و جادوی مختص به آثار کیشلوفسکی، این فیلم را به یکی از بهترین فیلمهای سینمای فرانسه تبدیل می‌کنند. در انتهای فیلم Red، تمامی شخصیت‌های سه‌گانه به شکلی تصادفی گرد هم می‌آیند؛ سکانسی که به بهترین شکل ممکن دغدغه‌های کیشلوفسکی را نمایش می‌دهد.

8. فیلم فرانسوی The 400 Blows

بهترین فیلمهای سینمای فرانسه

 • کارگردان: فرانسوا تروفو
 • بازیگران: ژان-پیر لئو، کلر موریه، آلبرت رمی
 • نمره آی‌ام‌دی‌بی: 8.1

فیلم افسانه‌ای The 400 Blows یا «چهارصد ضربه» را می‌توان یکی از نخستین آثار سینمای موج نو فرانسه و از بهترین فیلم های فرانسوی دانست. تروفو در این فیلم داستان زندگی کودکی باهوش و تبدیل شدن او به دزدی شیاد و دروغگو را روایت می‌کند. تروفو با این اثر موفق به ارائه یکی از بهترین و زیباترین ماجراهای تاریخ سینما می‌شود. قاب‌های چشم‌نواز، فیلمنامه هوشمندانه و هیجان‌انگیز و هنرنمایی بسیار خوب بازیگران از این فیلم تجربه‌ای به‌یادماندنی و جذاب ساخته‌اند.

9. فیلم The Rules of the Game

فیلم های فرانسوی معروف

 • کارگردان: ژان رنوآر
 • بازیگران: نورا گرگور، پولت دوبوست، مارسل دالیو، ژان رنوآر
 • نمره آی‌ام‌دی‌بی: 8

ساخته تحسین شده ژان رنوآر، در زمان خود به دلیل تنش‌های جامعه بسته و طبقاتی فرانسه، اجازه نمایش پیدا نکرد. این فیلم فرانسوی کمدی نگاهی عمیق به ساختار اجتماعی این کشور داشته و دست بر روی مسائل اخلاقی می‌گذارد. اتفاقات این اثر در یک مهمانی جریان می‌یابند.

رنوآر در فیلم خود به خوبی بین خطوط ژانرهای مختلفی چون ملودرام و هجو حرکت می‌کند. او در این اثر به مفاهیم عاشقانه، رقابت‌های اجتماعی و مشکلات انسانی پرداخته و در عین حال  شخصیت‌های داستان خود را مورد قضاوت قرار نمی‌دهد. فیلم The Rules of the Game را می‌توان پنجره‌ای شفاف، صادق و جذاب به تاریخ کشور فرانسه و ساختار اجتماعی آن دانست. این فیلم امروزه یکی از معروف ترین فیلم های فرانسوی محسوب می‌شود.

10. فیلم سینمایی Playtime

فیلم های فرانسوی معروف

 • کارگردان: ژاک تاتی
 • بازیگران: ژاک تاتی، باربارا دنک
 • نمره آی‌ام‌دی‌بی: 7.9

اگر از علاقه‌مندان سینمای کلاسیک باشید، احتمالا با ژاک تاتی آشنایی دارید. این کارگردان دغدغه‌مند و افسانه‌ای در طول دوران کاری خود آثار مهم متعددی ساخته است؛ آثاری که می‌توان آن‌ها را الهام‌بخش فیلمسازان بزرگی چون استیون اسپیلبرگ دانست.

بهترین ساخته تاتی، فیلم فرانسوی Playtime است. این فیلم را می‌توان نامه‌ای عاشقانه به شهر پاریس و روایتی ترسناک از نابودی انسانیت به حساب آورد. این اثر مشابه با فیلم‌های مهمی چون 2001: A Space Odyssey و Russian Ark، تجربه‌ای خاص و تکرارنشدنی را ارائه می‌دهد. فیلم Playtime دریچه‌ای به درون ذهن کارگردان خلاق آن و یکی از متفاوت‌ترین و بهترین فیلمهای سینمای فرانسه است.

سخن پایانی

در این مطلب به بررسی ده فیلم برتر سینمای فرانسه پرداختیم. عناوینی ماندگار که هر کدام ارزش تجربه چندین و چند باره را دارند. به نظر شما بهترین فیلم فرانسوی در فهرست فیلم های فرانسوی معروف کدام است؟ آیا شما آثار دیگری را به این فهرست اضافه می‌کنید؟ نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

[digikala21626728319] [digikala11626728374] برای تو – بهترین فیلم های فرانسوی ؛ معرفی 10 عنوان از فیلم های فرانسوی معروف (2021)
[digikala11627940163]
لینک مطلب

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا