لپتاپ

برای تو – روش های بازیابی رمز ویندوز 10 / با فراموش کردن پسورد ویندوز 10 چه کار کنیم؟ (2021)

برای تو – روش های بازیابی رمز ویندوز 10 / با فراموش کردن پسورد ویندوز 10 چه کار کنیم؟ (2021)[digikala61626942598] [digikala31626942681]

بازیابی رمز ویندوز در بیشتر مواقع به تنظیمات و نحوه استفاده کاربران از سیستم خود ارتباط دارد و می‌تواند به آسانی یا با دردسرهای زیادی صورت پذیرد. یکی از علل این مشکل می‌تواند فراموش کردن رمز عبور ویندوز ۱۰ باشد. در این مقاله به آموزش بازیابی پسورد ویندوز 10 و روش تغییر رمز ورود به ویندوز 10 می‌پردازیم.

پسوردها برخی اوقات می‌توانند مشکلات زیادی برایمان به‌وجود بیاورند. یک رمز عبور ضعیف، شما را در خطر هک شدن قرار می‌دهد و فراموشی پسورد ویندوز 10 و عوض کردن گذرواژه در ویندوز 10 هم دردسرهای فراوان خودش را دارد. در صورت فراموشی رمز ویندوز یا اگر به هر دلیلی، مثلا پس از یک بروزرسانی نتوانید با رمز خود وارد ویندوز شوید، دیگر قادر نخواهید بود نرم افزار جدیدی روی سیستم خود نصب کنید یا در برخی اوقات حتی نمی‌توانید از کامپیوتر استفاده کنید. مایکروسافت نیز ظاهرا تا جایی که توانسته پروسه بازیابی رمز عبور ویندوز ۱۰ را مشکل کرده است؛ ولی با این وجود چندین طریقه تعویض پس ورد ویندوز ۱۰ وجود دارد که در این مطلب آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

در ادامه می‌خوانید:

روش های بازیابی رمز عبور ویندوز 10

1. استفاده از دیسک بازیابی رمز ورود در ویندوز 10
2. از دیگر روش‌ های ورود به ویندوز استفاده کنید
3. نحوه بازیابی رمز ویندوز 10 به شکل آنلاین
4. نحوه بازیابی رمز ویندوز 10 به شکل آفلاین
5. بازیابی رمز ویندوز از طریق MSDaRT
6. نحوه بازیابی رمز ویندوز 10 از طریق نرم افزار PCUnlocker
7. از نقطه بازیابی استفاده کنید
سوالات متداول
جمع بندی
h

روش های بازیابی رمز عبور ویندوز 10

اگر به علت فراموش کردن رمز عبور ویندوز ۱۰ به دنبال بازگردانی رمز عبور ویندوز ۱۰ و به دست آوردن رمز عبور فراموش شده در ویندوز 10 هستید، خوب است بدانید که در این قسمت با 7 روش بازیابی رمز عبور ویندوز 10 آشنا می‌شویم. به این ترتیب اگر به دنبال حذف پسورد قبل از بالا آمدن ویندوز ، روش تغییر رمز ورود به ویندوز 10 و روش های نرم افزار حذف پسورد ویندوز 10 و همچنین بازیابی رمز عبور ویندوز 10، از طریق حساب کاربری لوکال هستید ، می‌توانید ادامه این مطلب را دنبال بکنید.

1. استفاده از دیسک بازیابی رمز ورود در ویندوز 10

استفاده از دیسک بازیابی رمز عبور، یکی از راه حل‌هایی است که توسط خود مایکروسافت به عنوان روش تغییر رمز ورود به ویندوز 10 و عوض کردن گذرواژه در ویندوز 10 پیشنهاد می‌شود. اما تنها مشکل این راه حل این است که باید قبل از فراموشی رمز ویندوز 10 ، این دیسک را بسازید. نکته مهم دیگر این است که این دیسک را فقط برای اکانت‌های محلی می‌توان ساخت و نه اکانت‌هایی که با استفاده از حساب کاربری مایکروسافت به شکل آنلاین وارد ویندوز می‌شوند. برای آموزش برگرداندن رمز ورود ویندزو 10 از طریق دیسک بازیابی، مراحل زیر را دنبال کنید:

  • در پنجره ورود ویندوز پس از اینکه رمز عبور را به اشتباه وارد کردید، عبارت Reset password زیر محلی که رمز را وارد می‌کنید ظاهر می‌شود.

آموزش بازیابی پسورد ویندوز 10

  • با کلیک روی آن، ویندوز برنامه Password Reset Wizard را اجرا می‌کند. در صفحه اول این برنامه روی Next کلیک کنید و در پنجره بعدی دیسک بازیابی رمز عبور که حاوی فایل userkey.psw است را انتخاب کنید. سپس رمز عبور جدیدتان را وارد و دوباره بر روی Next کلیک کنید. اگر عملیات با موفقیت انجام شده باشد، پنجره‌ای با پیام You’ve successfully reset the password for this user account برایتان به نمایش درمی‌آید و می‌توانید با رمز عبور جدید خود وارد ویندوز شوید.

2. از دیگر روش‌ های ورود به ویندوز استفاده کنید

در این قسمت از آموزش بازیابی پسورد ویندوز 10 خوب است بدانید که اگر همچنان با پین، رمز عبور تصویری یا یک اکانت با دسترسی مدیریتی می‌توانید وارد ویندوز شوید، به احتمال زیاد می‌توانید از این شیوه عوض کردن گذرواژه در ویندوز 10 و طریقه تعویض پس ورد ویندوز ۱۰ وارد Command Prompt شده و به عنوان یک طریقه تعویض پس ورد ویندوز ۱۰ به راحتی رمز عبور اکانت خود را تغییر دهید. برای این کار کافی است در نوار جستجو عبارت Command Prompt را وارد و آن را انتخاب کنید.

در این بخش از آموزش بازیابی پسورد ویندوز 10 ، برای تغییر رمز کامپیوتر در ویندوز ۱۰ خود، عبارت net user account_name new_password را تایپ و اینتر را فشار دهید. اکنون فقط کافی است account_name را با نام کاربری و new_password را با رمز عبور دلخواه خود جایگزین کنید.

3. نحوه بازیابی رمز ویندوز 10 به شکل آنلاین

استفاده از یک اکانت مایکروسافت همراه با ویندوز 10 برای آموزش تغییر رمز عبور در ویندوز 10 نقاط قوت و ضعف خودش را دارد. این شیوه عوض کردن گذرواژه در ویندوز 10 و طریقه تعویض پس ورد ویندوز ۱۰ ، یکی از بهترین نقاط قوتی که در اختیارمان قرار می‌دهد، بازیابی رمز ویندوز به ساده‌ترین شکل ممکن است. برای این کار به صفحه بازیابی رمز عبور وبسایت مایکروسافت بروید.

البته اگر بروزرسانی Fall Creators Update را دریافت کرده باشید و نسخه ویندوزتان بالاتر از 1709 باشد، حتی نیازی به مراجعه به وبسایت مایکروسافت هم ندارید و می‌توانید از صفحه لاگین ویندوز، رمز عبورتان را بازیابی کنید. پروسه بازیابی در هر دو روش تا حد زیادی شبیه به یکدیگر است.

فراموش کردن رمز عبور ویندوز ۱۰

در صورت فراموش كردن رمز ویندوز 10 ، ابتدا از شما خواسته می‌شود ایمیل حساب کاربری مایکروسافت خود را وارد کنید تا برای تایید هویت شما، کد امنیتی به ایمیلتان ارسال شود. پس از وارد کردن ایمیل، ایمیل‌ها و شماره تلفن‌هایی که قبلا به حساب خود اضافه کرده بودید را مشاهده خواهید کرد که به صورت ناقص نوشته شده‌اند. در اینجا باید ایمیل یا شماره تلفن مورد نظرتان را انتخاب و آدرس/شماره را به صورت کامل تایپ کنید. پس از این، کد امنیتی به آن ایمیل/شماره تلفن ارسال خواهد شد. کد را در پنجره بعدی وارد کنید. پس از وارد کردن کد می‌توانید رمز عبور جدیدی برای حساب خود انتخاب کنید.

4. نحوه بازیابی رمز ویندوز 10 به شکل آفلاین

اگر شما هم با مشکل فراموش كردن پسورد لپ تاپ ویندوز 10 مواجه هستید، حالت بالا آسان‌ترین روش برای بازیابی رمز فراموش شده ویندوز ۱۰ است. با این وجود هنوز بسیاری از کاربران، همراه با ویندوز از اکانت مایکروسافت استفاده نمی‌کنند. در این حالت در صورت فراموش کردن رمز عبور ویندوز ۱۰ هنوز می‌توانید آن را بازیابی کنید؛ ولی باید زحمت بیشتری بکشید و سایر راه های تغییر رمز لپ تاپ با ویندوز ۱۰ را امتحان بکنید.

در چنین وضعیتی سه راه حل پیش رویمان قرار دارد. اگر نسخه ویندوز شما 1803 یا بالاتر باشد و سوالات امنیتی را اضافه کرده باشید، می‌توانید با پاسخ دادن به آن‌ها وارد حساب خود شوید. برای اینکار پس از اینکه رمز عبور را به اشتباه وارد کردید بر روی Reset password یا ریست پسورد ویندوز 10 کلیک کنید و جواب سوال را تایپ کنید. پس از آن می‌توانید رمز عبور جدیدی برای حساب خود تعریف کنید.

روش تغییر رمز ورود به ویندوز 10

ریست کردن دستگاه در ویندوز نسخه 1803

اما اگر سوالات امنیتی را اضافه نکرده باشید و یا از ویندوز نسخه 1803 یا پایین‌تر استفاده می‌کنید، باید دستگاه را به طور کامل ریست کنید. این به این معنی است که تمامی اطلاعات، نرم افزارها و تنطیماتی که روی کامپیوتر داشتید پاک خواهند شد. اگر از اطلاعات، بکاپ گرفته باشید می‌توانید پس از ریست شدن دستگاه فایل‌هایتان را برگردانید، ولی سایر موارد حذف می‌شوند. برای این کار کلید شیفت (Shift) را نگه دارید و سپس بر روی پاور (Power) و بعد ریستارت (Restart) کلیک کنید. در ادامه در صفحه‌ای که ظاهر می‌شود Troubleshoot و در ادامه Reset this PC را انتخاب کنید. در اینجا بر روی Remove Everything کلیک کنید.

بازیابی رمز عبور ویندوز ۱۰

فعال کردن اکانت مدیریت Administrator

البته راه حل سومی هم برای بازیابی رمز در ویندوز 10 وجود دارد که نیازی به حذف اطلاعات ندارد؛ اما از دیگر راه حل‌ها طولانی‌تر است و آن هم شکستن پسورد ویندوز 10 با CMD است. در این راه حل شما باید اکانت مدیریت (Administrator Account) ویندوز را که توسط مایکروسافت مخفی شده فعال کنید. از آنجایی که این اکانت به طور خودکار وظیفه اجرای تمامی برنامه‌ها با دسترسی مدیریت را بر عهده دارد و هیچ رمز عبوری هم ندارد، مایکروسافت آن را مخفی و از دسترس خارج کرده است.

ایجاد کردن دیسک قابل بوت از ویندوز 10

در این قسمت از آموزش باز كردن قفل کامپیوتر ویندوز 10 ، تغییر پسورد ویندوز 10 از طریق بوت و بازیابی پس ورد ویندوز 10 با فلش ، ابتدا باید یک دیسک قابل بوت از ویندوز 10 بر روی یک فلش ایجاد کنید. سپس فلش را به کامپیوتر متصل و سیستم را از طریق آن بوت کنید. وقتی ویندوز بوت شد در صفحه اول نصب ویندوز، کلیدهای Shift + F10 را فشار دهید تا وارد Command Prompt شوید. در اینجا اگر نمی‌دانید ویندوز در کدام درایو نصب شده فرمان :C را تایپ و اینتر را فشار دهید، اگر با پیام The system cannot find the drive specified مواجه شدید، معنیش این است که ویندوز در آن درایو نیست. حرف اول درایوهای خود را تایپ کنید تا درایو ویندوز پیدا شود. وقتی درایو مورد نظر را پیدا کردید فرمان WindowsSystem32 را تایپ کنید تا به پوشه System32 دسترسی پیدا کنید.

عوض کردن گذرواژه در ویندوز 10

در اینجا تغییر و حذف رمز عبور ویندوز 10 از طریق cmd کمی کار سخت‌تر می‌شود. اگر در صفحه لاگین ویندوز دقت کرده باشید، مایکروسافت یک گزینه به نام Ease of Access را در گوشه سمت راست صفحه برای کاربرانی که به راهنماهای تصویری یا غیره نیاز دارند اضافه کرده است. می‌توانید با چند فرمان این گزینه را با میانبری برای دسترسی به Command Prompt جایگزین کنید. برای این کار ابتدا فرمان‌های زیر را به ترتیب وارد کنید:

ren utilman.exe utilman.exe.bak
ren cmd.exe utilman.exe

پشتیبان‌گیری از Ease of Access

فرمان اول از میانبر Ease of Access پشتیبان می‌گیرد تا بعدا بتوانید آن را جایگزین کنید و فرمان دوم Command Prompt را جایگزین آن می‌کند. در اینجا کار ما تمام شده و باید برای ریبوت کردن کامپیوتر فرمان wpeutil reboot را تایپ کنیم تا پس از بالا آمدن ویندوز به صفحه لاگین برسیم. حالا باید بر روی گزینه Ease of Access که شبیه عقربه‌های ساعت با چندین خط است کلیک کنیم تا وارد Command Prompt شویم.

طریقه تعویض پس ورد ویندوز ۱۰

در این مرحله فرمان زیر را برای فعال کردن اکانت مدیریت وارد می‌کنیم:

net user Administrator /active:yes

ریبوت مجدد کامپیوتر

بعد از این باید دوباره کامپیوتر را ریبوت کنید. می‌توانید با تایپ shutdown -t 0 -r، این کار را به سرعت انجام دهید. پس از بالا آمدن کامپیوتر دوباره به صفحه لاگین خواهیم رسید. این بار فقط باید بر روی Administrator Account در پایین سمت چپ صفحه کلیک کنیم. همانطور که گفتیم این اکانت، رمز عبور ندارد؛ بنابراین بدون نیاز به حذف پسورد administrator در ویندوز 10 و بدون مشکل می‌توانید وارد شوید.

کلیک روی استارت در ویندوز 10 پرو

حالا اگر از ویندوز 10 پرو استفاده می‌کنید بر روی دکمه استارت ویندوز که در پایین سمت چپ صفحه است راست کلیک و Computer Management را انتخاب کنید. سپس در نوار سمت چپ Local Users and Groups و بعد Users را انتخاب و بر روی اکانت خودتان راست کلیک کنید. در اینجا بر روی Set password کلیک و رمز عبور جدیدی انتخاب کنید. در مرحله بعد باید از اکانت مدیریت خارج و با اکانت خودتان دوباره وارد شوید.

آموزش بازیابی پسورد ویندوز 10

اما اگر از نسخه Home ویندوز 10 استفاده می‌کنید باید همین مراحل را از طریق Command Prompt انجام دهید. Command Prompt را در نوار جستجو سرچ، روی آن راست کلیک و Run as Administrator را انتخاب کنید. حالا فرمان net user را وارد تا تمامی اکانت‌ها را مشاهده کنید. وقتی اسم اکانتتان را پیدا کردید فرمان زیر را تایپ کنید

* net user USERNAME

دقت داشته باشید که به جای USERNAME باید اسم اکانتتان را وارد کنید. سپس رمز عبور جدید را وارد کنید، از اکانت مدیریت خارج و با رمز جدید وارد حساب خودتان شوید.

password reset / شکستن پسورد ویندوز 10 با cmd

بازگرداندن تغییرات به حالت اولیه

در این قسمت از رفع مشکل فراموش کردن رمز عبور ویندوز ۱۰ ، حالا که تغییر رمز فراموش شده در ویندوز 10 را انجام داده و وارد اکانت خودمان شدیم، باید تغییراتی که انجام دادیم را دوباره به حالت اولیه برگردانیم. ابتدا میانبر Ease of Access را به حالت پیش‌فرض برمی‌گردانیم. برای این کار دوباره سیستم را از طریق فلشی که ویندوز در آن قرار دارد بوت کنید. دوباره در صفحه اول نصب، Shift + F10 را فشار دهید و سپس مانند قبل به C:WindowsSystem32 بروید. اکنون این دو فرمان را به ترتیب وارد نمایید:

ren utilman.exe cmd.exe
ren utilman.exe.bak utilman.exe

غیرفعال کردن مجدد اکانت مدیریت

تغییر بعدی مربوط به اکانت مدیریت می‌شود. از آنجایی که فعال بودن این اکانت، کامپیوتر شما را در معرض خطر قرار می‌دهد باید آن را دوباره غیرفعال کنید. برای این کار عبارت net user Administrator /active:no را در Command Prompt تایپ و سپس wpeutil reboot را وارد کنید تا سیستم ریبوت شود.

علاوه بر روش بازیابی رمز ویندوز 10 و عوض کردن گذرواژه در ویندوز 10 که در بالا توضیح داده شد، روش ساده‌تر و کوتاه‌تر دیگری هم وجود دارد که نیازی به بوت ویندوز و … ندارد. این روش در ویدیو زیر توضیح داده شده است.

5. بازیابی رمز ویندوز از طریق MSDaRT

MSDaRT مخفف Microsoft Diagnostics and Recovery Toolset و ابزاری برای متخصصین آی‌تی است که از طریق آن می‌توانند کامپیوترهایی که غیرقابل استفاده شدند را تعمیر و بازیابی کنند. برای شکستن پسورد ویندوز 10 با سی دی DaRT، کامپیوتر را بوت و سپس برنامه Locksmith Wizard را اجرا کنید.

از طریق این برنامه به عنوان یک روش تغییر رمز ورود به ویندوز 10 و طریقه تعویض پس ورد ویندوز ۱۰ می‌توانید رمز عبور هر اکانت محلی ویندوز 10 را بازیابی کنید؛ البته DaRT رایگان نیست. این ابزار تنها در اختیار اعضای TechNet Plus و شبکه توسعه‌دهندگان مایکروسافت قرار دارد.

6. نحوه بازیابی رمز ویندوز 10 از طریق نرم افزار PCUnlocker

اگر به دنبال طریقه شکستن رمز ورود به ویندوز 10 هستید خوب است بدانید که PCUnlocker نرم افزار شکستن پسورد ویندوز 10 است. این برنامه به عنوان یک روش تغییر رمز ورود به ویندوز 10 در آموزش ریست پسورد ویندوز 10 ، در صورت فراموشی رمز ویندوز به شما اجازه می‌دهد آن را بازیابی کنید. برای آموزش بازیابی پسورد ویندوز 10 و برداشتن رمز کامپیوتر در ویندوز 10 با نرم افزار PCUnlocker، ابتدا باید آن را از طریق Rufus روی سی‌دی یا فلش بوت کنید. پس از بوت می‌توانید تمام اکانت‌های محلی ویندوز 10 خود را مشاهده کنید. اکانتی که رمزش را فراموش کردید را انتخاب و سپس بر روی Reset Password کلیک کنید.

عوض کردن گذرواژه در ویندوز 10

مراحل کار با برنامه PCUnlocker

برنامه، شروع به بررسی وضعیت اکانت می‌کند و یکی از اعمال زیر را برای حل مشکل فراموش کردن رمز عبور ویندوز ۱۰ انجام می‌دهد:

  • حذف رمز عبور اکانت
  • اگر اکانت به شکل آنلاین و با حساب مایکروسافت رمز عبور را چک می‌کرد، اکانت را به یک اکانت آفلاین تبدیل می‌کند
  • دسترسی اکانت انتخابی را به سطح مدیریت (Administrator) می‌رساند
  • اگر اکانت غیرفعال شده بود، آن را دوباره فعال می‌کند
  • اکانت قفل شده را بازگشایی می‌کند

این نرم افزار بازیابی پسورد ویندوز 10 و حذف پسورد ویندوز 10 را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.

7. از نقطه بازیابی استفاده کنید

اگر نمی‌خواهید از هیچکدام از نرم افزارهای بازیابی رمز فراموش شده ویندوز ۱۰ و عوض کردن گذرواژه در ویندوز 10 استفاده کنید یا اگر هارد شما بوسیله BitLocker رمزگذاری شده، در این طریقه تعویض پس ورد ویندوز ۱۰ می‌توانید کامپیوتر را به آخرین تاریخی که رمز عبور مربوط به آن زمان را به خاطر می‌آورید منتقل کنید. البته در این صورت تمامی نرم افزارهایی که پس از آن نقطه نصب کردید را دوباره باید نصب کنید.

سوالات متداول

1. آسان ترین روش بازیابی در ویندوز 10 کدام است؟

استفاده از دیسک بازیابی رمز عبور یا اکانت آنلاین مایکروسافت یکی از آسان‌ترین راه حل هایی است که مایکروسافت برای بازیابی رمز در نظر گرفته است.

2. حذف پسورد قبل از بالا آمدن ویندوز امکان پذیر است؟

با استفاده از اکانت مایکروسافت به صورت آنلاین می‌توانید حذف و بازیابی پسورد ویندوز را انجام بدهید.

3. چگونه رمز کامپیوتر را بشکنیم ویندوز 10؟

با استفاده از نرم افزار PCUnlocker می‌توانید رمز کامپیوتر ویندوز 10 را بشکنید.

جمع بندی

در این مطلب به چندین روش بازیابی رمز ویندوز 10 و روش عوض کردن گذرواژه در ویندوز 10 اشاره کردیم. با وجود اینکه بازیابی رمز عبور ویندوز ۱۰ شدنی است، اما همانطور که دیدید در برخی مواقع این کار دردسرهای فراوانی دارد. به همین دلیل بهتر است قبل از فراموشی رمز ویندوز از یک نرم افزار مدیریت پسورد استفاده کنید تا نیازی به حفظ کردن رمزتان نداشته باشید. علاوه بر این، اگر از یک اکانت مایکروسافت برای وارد شدن به ویندوز استفاده نمی‌کنید، حتما تجدید نظر کنید تا در این مواقع با راحتی بیشتری بتوانید رمز عبور را عوض کنید.

[digikala71627932594] [digikala21627932245] برای تو | روش های بازیابی رمز ویندوز 10 / با فراموش کردن پسورد ویندوز 10 چه کار کنیم؟ (2021)

لینک مطلب

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا