رژیم های لاغری

برای تو – رژیم شیر (2021)

برای تو – رژیم شیر (2021)

اگر طرفدار رژیم‌های غذایی مختلف باشید و برای لاغر شدن هر راهی را امتحان کرده باشید، احتمالا اسم رژیم شیر برای لاغری به گوش‌تان خورده است. رژیم شیر برای لاغری همان‌طور که از اسمش پیدا است، با وعده غذایی به نام شیر سعی می‌کند تا نیاز شما را برطرف کند. خوردن شیر برای کاهش وزن شاید در کنار سایر خوراکی‌ها معقول باشد، اما مصرف آن به تنهایی جایگزین تمام خوراکی‌های مفید نیست!

به همین جهت قصد داریم تا در این مقاله رژیم شیر برای لاغری را بررسی کنیم و نکات مهم، مزایا و معایب آن را مورد ارزیابی قرار دهیم.

پس تا پایان همراه ما باشید تا راز و رمزهای خوردن شیر برای کاهش وزن را بررسی کنیم.

رژیم شیر برای لاغری چیست؟

رژیم شیر به منظور لاغری یکی از جدیدترین رژیم‌های غذایی عجیب در دنیا است که به همت شبکه‌های اجتماعی به شدت معروف و رایج شده است. این رژیم هیچ پایه و اساس پزشکی و تغذیه‌ای ندارد. تنها به‌دلیل اثرگذاری فوری آن در کاهش وزن، تا این اندازه محبوب شده است.

در این رژیم غذایی، هیچ خوراکی و نوشیدنی دیگری به غیر از شیر نباید استفاده شود. حتی رژیم شیر با هدف لاغری، پذیرای موز یا خرما نیست و باید تنها به مصرف شیر برای کاهش وزن اکتفا کنید. حال به نظر شما این رژیم سالم است؟ استفاده از آن برای بدن ضرری ندارد؟

چرا گرفتن رژیم شیر برای لاغری صحیح نیست؟

به گفته متخصصان تغذیه، بدن انسان برای سلامت ماندن نیازمند دریافت مواد خوراکی مختلفی است که در هرم غذایی مشخص شده است. اگر بخواهید با هرم غذایی و اصول تغذیه صحیح آشنا شوید باید مطالعه دقیقی از این مقاله داشته باشید تا ضرورت استفاده از خوراکی‌های مختلف و میزان آن را بدانید.

در واقع، اگر بخواهید به‌طور دقیق بدانید که تفاوت تغذیه سالم و ناسالم در چیست؟ باید جزییات هرم غذایی را به دقت بدانید. اطلاع از این جزییات نشان می‌دهد که رژیم شیر تنها نیاز بدن را برطرف نمی‌کند. بلکه بدن انسان برای سلامت ماندن به مصرف چربی، غلات، پروتئین، میوه و سبزیجات نیاز دارد. شیر تنها یک واحد از لبنیات بدن را تامین می‌کند. ضمن این‌که برای بعضی از سیستم‌های گوارش، مصرف شیر اصلا مناسب نیست. پس نمی‌توان تحت هیچ شرایطی یک نسخه یکسان برای همه تجویز کرد و تک خوری را به‌وسیله رژیم شیر توصیه کرد.

آیا رژیم شیر برای لاغری مناسب است؟

عده زیادی تصور می‌کنند که خوردن شیر برای کاهش وزن بسیار مناسب است. درواقع، این افراد قبول دارند که شاید رژیم شیر برای لاغری ضرر و زیان نسبتا زیادی را به بدن تحمیل کند، اما با عقیده بکش و خوشگلم کن، قصد دارند تا این رژیم را برای خوش اندام شدن امتحان کنند.

برای این دسته افراد بهتر است موضوع دیگری را بررسی کنیم. ماندگاری کاهش وزن یکی از پارامترهای دارای اهمیت در رژیم‌های غذایی است. مصرف شیر برای کاهش وزن شاید به‌طور مقطعی موفقیت آمیز باشد، اما رژیم شیر برای لاغری هیچ ماندگاری ندارد. در واقع، شما برخلاف رژیم‌های غذایی اصولی مثل رژیم‌های کالری شمار زیره، بلافاصله بعد از قطع کردن رژیم شیر، احتمالا دچار اضافه وزن خواهید شد. تجربه اکثر افرادی که این رژیم را امتحان کرده‌اند، نشان می‌دهد که مصرف شیر و قطع مصرف سایر خوراکی‌های موردنیاز بدن در طول روز، شاید موجب کاهش وزن موقتی شود. اما بلافاصله بعد از قطع رژیم اضافه وزن ایجاد می‌گردد و در مدت زمان اندکی، وزن کاهش یافته به حالت اولیه باز می‌گردد. پس می‌توان گفت که رژیم شیر برای لاغری اصلا دارای ثبات نیست و رژیم موفقی نخواهد بود.

رژیم شیر

عوارض رژیم شیر

تمامی رژیم‌های غذایی که در آن‌ها تامین نیاز بدن درنظر نگرفته شده باشد،  بدن را دچار مشکلاتی می‌کنند که باید پیش از شروع رژیم از آن مطلع باشید. رژیم شیر برای لاغری چنین حالتی دارد. در ادامه به رایج‌ترین عوارض و مشکلات این رژیم اشاره می‌کنیم.

  1. رژیم شیر به دلیل کم کالری بودن و استفاده از یک نسخه یکسان برای تمامی افراد، ریسک عدم تامین کالری ضروری روزانه برای افراد را داراست.
  2. به دلیل تک خوری و عدم مصرف سایر خوراکی‌های موجود در هرم غذایی، ریسک کمبود فیبر، پروتئین، مواد معدنی و ویتامین‌ها در بدن بالا است.
  3. مشکلات گوارشی، اسهال، نفخ و اختلالات گوارشی به‌دلیل وجود لاکتوز در شیر بسیار رایج است.
  4. در رژیم شیر افزایش متابولیسم وجود ندارد و بدن دچار قحطی زدگی یا کاهش سوخت و ساز می‌شود.
  5. به‌دلیل عدم تامین نیاز تغذیه‌ای بدن، ریسک عضله سوزی در رژیم شیر بسیار زیاد است.

مزایای رژیم شیر

از مزایای رژیم شیر می‌توان به دریافت کلسیم و ویتامین D آن اشاره کرد. کمک به تنظیم فشار خون، سلامت قلب و پیشگیری از افسردگی از مزایای مصرف شیر در طول روز است.

برای تو – رژیم شیر (2021)

لینک مطلب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا