سفر و گردشگری

برای تو – گردشگری سیاه چیست؟ آشنایی با مقاصد گردشگری سیاه در ایران (2021)

برای تو – گردشگری سیاه چیست؟ آشنایی با مقاصد گردشگری سیاه در ایران (2021)
2 minutes
quality,q 90
https://dkstatics-public.digikala.com/digikala-products/119128346.jpg?x-oss-process=image/resize,m_lfit,h_600,w_600/quality,q_90

کفش راحتی مردانه مدل PART-SO

کفش راحتی مردانه مدل PART-SO
کفش راحتی مردانه مدل PART-SO
۳۲۰,۰۰۰
٪۶۱
۱۲۴,۰۰۰ تومان
quality,q 90
https://dkstatics-public.digikala.com/digikala-products/121084705.jpg?x-oss-process=image/resize,m_lfit,h_600,w_600/quality,q_90

کفش راحتی مدل آریا رنگ مشکی

کفش راحتی مدل آریا رنگ مشکی
کفش راحتی مدل آریا رنگ مشکی
۴۵,۰۰۰ تومان
quality,q 90
https://dkstatics-public.digikala.com/digikala-products/117481026.jpg?x-oss-process=image/resize,m_lfit,h_600,w_600/quality,q_90

کفش مخصوص پیاده روی مردانه کفش سعیدی کد MU110

کفش مخصوص پیاده روی مردانه کفش سعیدی کد MU110
کفش مخصوص پیاده روی مردانه کفش سعیدی کد MU110
۲۲۰,۰۰۰ تومان
quality,q 90
https://dkstatics-public.digikala.com/digikala-products/8bd9c073c895622b457fca2f80fde0b358c5d6e1_1593867031.jpg?x-oss-process=image/resize,m_lfit,h_600,w_600/quality,q_90

کفش راحتی مردانه کد 17al

کفش راحتی مردانه کد 17al
کفش راحتی مردانه کد 17al
۴۵,۰۰۰ تومان

برای گردشگری دسته‌بندی‌های متفاوتی را درنظر گرفته‌اند. یکی از این دسته‌بندی‌ها گردشگری سیاه نام دارد. حتما با شنیدن نام گردشگری به یاد تفریح و اوقات خوش می‌افتید. اما باید بدانید که گردشگری تلخ برای تفریح و خوش‌گذرانی انجام نمی‌شود. با این حال گردشگری تاریک در دنیا و همچنین چند سال گذشته در کشور ما رواج زیادی داشته است.

گردشگری را در دسته‌های بوم‌گردی، عشایری، تفریحی، روستایی، درمانی، طبیعت‌گردی و مذهبی دسته‌بندی می‌کنند. چند سالی است که یک دسته دیگر به نام گردشگری سیاه به این لیست اضافه شده است. گردشگری تلخ (سیاه) در دنیا بسیار پرطرفدار بوده و یکی از مهم‌ترین گردشگری‌های موجود، به‌شمار می‌آید. جالب است بدانید که گردشگری تاریک برای گذراندن اوقات خوش و تفریح انجام نمی‌شود. بله در اکثر مواقع شما با موقعیت‌ها و رخدادهای ناراحت‌کننده روبه‌رو می‌شوید. در چند سال گذشته این نوع گردشگری در کشور ما رونق زیادی پیدا کرده تا جایی‌که تور گردشگری سیاه در زمان‌های مشخص برگزار خواهد شد. با مجله اینترنتی برای تو همراه باشید تا شما را با مفهوم گردشگری سیاه و مقاصد آن در ایران آشنا کنیم.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

گردشگری سیاه چیست؟
تاریخچه گردشگری سیاه

مکان های گردشگری سیاه در ایران

1. موزه عبرت
2. باغ سنگی درویش خان
3. شهر بم
4. غار خالو حسین کوه کن
5. کوه خلج
6. کویر ریگ جن
دلیل محبوبیت گردشگری سیاه
جمع بندی
h

گردشگری سیاه چیست؟

در تعریف گردشگری تاریک یا همان گردشگری سیاه می‌توان گفت که گردشگر به بازدید از مکانی می‌رود که در آن یک واقعه دردناک اتفاق افتاده باشد. درواقع گردشگر در آن مکان به‌خوبی متوجه ویژگی‌هایی همچون مرگ، درد، غم، عذاب و رنج می‌شود. او با این حس‌ها همذات‌پنداری کرده و حال و هوای آن‌جا را کاملا درک خواهد کرد. به‌طور دقیق‌تر می‌توان گفت گردشگر با حضور در این مکان و تجربه این حس‌ها می‌تواند به‌خوبی تمامی اتفاقات سخت و دردناکی که بر آن مکان گذشته را درک کند. به این نوع گردشگری، گردشگری سیاه یا تلخ می‌گویند.

گاهی اوقات حوادث طبیعی همچون سیل، زلزله و یا طوفان باعث ایجاد مخروبه‌ای می‌شوند که چندی بعد یکی از جاذبه‌های مهم آن منطقه محسوب شده و گردشگران زیادی به تماشای آن می‌آیند. این بازدید گردشگران از آن منطقه همان گردشگری سیاه نام دارد. عده زیادی معتقدند گردشگری سیاه به اندازه نامش سیاه نیست. بلکه در خیلی از موارد بسیار هیجان‌انگیز خواهد بود.

منظور از واژه سیاه یا تاریک همان سیاهی و تاریکی تاریخ بشریت است. مکان‌های گردشگری تلخ با هدف گردشگری و با برنامه ریزی ایجاد نشده‌اند. بلکه با گذشت زمان و به‌طور ناخواسته بقایای حوادث طبیعی و یا جنگ به مکانی برای جذب گردشگر تبدیل شدند.

تاریخچه گردشگری سیاه

قدمت گردشگری سیاه در دنیا به یونان برمی‌گردد. در سال 1990 لنون و فولی (FOLY & LENNON) استادان دانشگاه گلاسکو افرادی بودند که این نام را برای بازدید از مکان‌های تلخ گذاشتند. اما رُجک (ROJECK) اولین کسی بود که به‌طور مشخص از واژه گردشگری سیاه استفاده کرد. از گذشته‌های دور در دنیا مرسوم بود که مردم به تماشای جنگ گلادیاتورها می‌رفتند و یا از مکان‌هایی که در آن مرگ‌های عظیم اتفاق افتاده بود، بازدید می‌کردند.

اما واژه گردشگری تاریک (سیاه) با مفهوم امروزی خودش به‌تازگی برجسته شده است. در کشور ما ایران هم از گذشته مردم زیادی برای تماشای صحنه یک اعدام دور هم جمع می‌شدند و گاهی از راه‌های بسیار دور به آن مکان سفر می‌کردند. پس می‌توان گفت مفهوم این واژه در کشور ما هم قدمت زیادی دارد. و با توجه به حوادث و بلایای مختلفی که بر ایران گذشته در دسته‌های گردشگری جنگ، گردشگری مصیبت‌های غیرعادی و گردشگری ترس دسته‌بندی می‌شود.

مکان های گردشگری سیاه در ایران

کشور ما ایران در طول تاریخ حوادث جنگی و بلایای طبیعی زیادی را از سر گذرانده است. به‌همین منظور گردشگری سیاه در ایران بیشتر به دلیل مصیبت‌های وارده بر اثر جنگ و حوادث طبیعی انجام می‌شود. در این قسمت شما را با 6 مکان از مقاصد گردشگری سیاه در ایران آشنا می‌کنیم.

1. موزه عبرت

موزه عبرت / مکان های گردشگری سیاه در ایران

  • واقع در: تهران، میدان امام خمینی، خیابان یارجانی

«موزه عبرت» یکی از شکنجه‌گاه‌های ترسناک ایران است که بازدید از آن نوعی گردشگری تلخ (سیاه) محسوب می‌شود. در قسمت‌های مختلف این موزه شکنجه‌هایی که انجام می‌شد را به تصویر کشیده تا بازدیدکنندگان درک بهتری از آن داشته باشند. همین بازسازی باعث شده تا سالانه گردشگران زیادی به دلیل کنجکاوی از این موزه عبرت دیدن کنند. رژیم پهلوی برای مقابله با نیروهای انقلابی این ساختمان مخوف را ساخت و برای شکنجه به دست ساواک سپرد. در سال 1382 این ساختمان به موزه عبرت تبدیل شد و در لیست مقاصد گردشگری تاریک قرار گرفت.

2. باغ سنگی درویش خان

عجایب گردشگری ایران/مکان های گردشگری سیاه در ایران

  • واقع در: 40 کیلومتری سیرجان

«باغ سنگی درویش خان» یکی‌دیگر از معروف‌ترین مقاصد گردشگری سیاه در ایران محسوب می‌شود. این باغ به غمگین‌ترین باغ ایران شهرت دارد. باغ سنگی متعلق به درویش خان است. در سال 1360 با اصلاحات ارضی این باغ کارکرد طبیعی خود را از دست داد و رو به خشکی رفت. درویش خان صاحب باغ از این موضوع بسیار غمگین شد و باغ خشک شده را به نشانه اعتراض با سنگ‌های ریز و درشت تزیین کرد.

او درختان سالم باغ را به جایی دیگر انتقال داد و به درختان خشک شده سنگ، لاستیک فرسوده ماشین، ورقه‌های حلبی و هرچیز عجیب و غریب دیگری را آویزان کرد. این باغ هنوز هم با همان شکل قبلی خود باقی مانده و اکنون به یکی از مقاصد مهم گردشگری تاریک در ایران تبدیل شده است.

3. شهر بم

مقاصد گردشگری تلخ در ایران

  • واقع در: استان کرمان

دی ماه 1395 زلزله مهیبی با قدرت 6.6 ریشتر «شهر بم» را لرزاند و یکی از باارزش‌ترین سازه‌های خشتی جهان را ویران کرد. این شهر در میراث فرهنگی یونسکو ثبت شد و پس از این حادثه یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری سیاه در ایران شناخته می‌شود. زلزله بم باعث شد تا 50 هزار نفر از هموطنانمان کشته شوند و بیش از 100 هزار نفر خانه خود را از دست بدهند.

گردشگران زیادی همه ساله برای بازدید از بقایای به‌جا مانده بم به این شهر تاریخی سفر می‌کنند. عده زیادی معتقدند تماشای بقایای به‌جا مانده از یک زلزله مهیب هیجان‌انگیز بوده و حس کنجکاوی باعث می‌شود تا گردشگران به این سفر تلخ تن بدهند.

4. غار خالو حسین کوه کن

غار خالو حسین کوه کن/ گردشگری سیاه تلخ تاریک

  • واقع در: استان کرمانشاه، شهرستان پاوه

یکی از مقاصد گردشگری تلخ را در استان کرمانشاه و شهر پاوه می‌توان تجربه کرد. داستان زندگی خالو حسین ارتباط مستقیم با این نوع گردشگری دارد. او با وجود نداشتن یک پا مدت زمان زیادی را در دل کوه زندگی کرد و با کندن آن برای خود آرامگاه تماشایی ساخت. خالو حسین کوه‌کن با صبوری و تحمل رنج زیاد توانست بر سختی کوه‌ها و صخره‌ها فائق بیاید.

امروزه آرامگاهی که خالو حسین در دل کوه ساخته طرفداران زیادی دارد. گردشگران زیادی برای تماشای این آرامگاه و صحبت با خالو حسین به این منطقه سفر می‌کنند. این سفر را نوعی گردشگری تلخ در ایران می‌دانند. چون گردشگران به تماشا و تفکر در خصوص زندگی خالو حسین پرداخته و رنج او را درک می‌کنند. حسین عثمانی معروف به خالو حسین 19 سال به کندن دل کوه مشغول بود تا این‌که توانست 9 اتاق را در دل کوه فقط با یک کلنگ و بیل مکانیکی تراش بدهد. با این کار خالو حسین چون به کندن کوه فرهاد شبیه است، به او لقب کوه‌کن داده‌اند.

5. کوه خلج

کوه خلج / اسرارآمیزترین مقاصد گردشگری سیاه در ایران

  • واقع در: استان خراسان رضوی، مشهد، روستای مغان

«کوه خلج» یکی از اسرارآمیزترین مقاصد گردشگری سیاه در ایران محسوب می‌شود. این کوه در روستای مغان واقع شده و با تاریکی هوا صداهای عجیب و غریبی از آن به گوش می‌رسد. این صداها گاهی شبیه به صدای گریه، فریاد، جیغ و گاهی شبیه به صدای سوت زدن هستند. طبیعت آن منطقه باعث ایجاد این صداها می‌شود اما بومی‌های آن‌جا بخاطر ترس و افسانه‌های قدیمی روستا را ترک کرده‌اند. گردشگران زیادی همه ساله برای بازدید از این کوه مخوف به روستای مغان رفته و گردشگری تاریک را تجربه می‌کنند.

6. کویر ریگ جن

کویر ریگان / زیبا ترین کویر ایران/مقاصد گردشگری سیاه

  • واقع در: استان سمنان، دشت کویر

منطقه ناشناخته «کویر ریگ جن» با ماسه‌های متحرک یکی از مقاصد گردشگری سیاه در کشورمان به‌شمار می‌آید. این منطقه از گذشته تا کنون در بی‌آبی کامل به سر می‌برد. به‌همین دلیل هیچ کاروانی از آن منطقه عبور نمی‌کرد. اگر کسی از جهت کنجکاوی به آن‌جا می‌رفت خودش و حتی جسدش هم برنمی‌گشت. به‌همین دلیل بومی‌های آن منطقه معتقدند ریگ جن منطقه‌ای نفرین شده است و هرکسی که به آن‌جا برود را می‌بلعد.

دلیل محبوبیت گردشگری سیاه

وقتی حرف از سفر به میان می‌آید افراد زیادی ترجیح می‌دهند به مکان‌هایی بروند که به دلیل بلاهای طبیعی، جنگ، زلزله یا سونامی منجر به ویرانی یا کشته شدن تعداد زیادی از انسان‌ها شده است. آن‌ها به جای تماشای جنگل‌های سرسبز و سواحل زیبا به تجربه گردشگری تاریک علاقه‌مندند. اما دلیل محبوبیت گردشگري سياه چیست؟ می‌توان گفت این افراد علاقه‌مندند تا از نزدیک با پدیده مرگ آشنا شوند و نحوه زندگی افراد حاضر در آن‌جا را بررسی کنند.

درواقع آن‌ها از این بخش‌های تاریخی کشورمان درس گرفته و برای داشتن آینده‌ای روشن تلاش می‌کنند. محققان زیادی معتقدند که گردشگری تلخ (سیاه) این فرصت را در ما ایجاد می‌کند تا تولدی دوباره را تجربه کنیم و انسان‌های قهرمانی که در تاریخ فراموش شده‌اند را به یاد آوریم.

جمع بندی

مقاصد گردشگری سیاه در کشور ما فراوانند. ما در این مقاله ابتدا شما را با مفهوم گردشگری سیاه آشنا کردیم. سپس به معرفی 6 مورد از مشهورترین مکان‌ها برای گردشگری تاریک پرداختیم. نمونه‌های دیگری همچون غار قاتل، قبرستان جن‌ها چابهار، تالاب ارواح نوشهر، قلعه آدمخوار اردبیل و دره ستارگان قشم در جای جای کشورمان می‌توانند یکی از مقاصد گردشگری تلخ به‌شمار بیایند. شما کدام یک از این مقاصد را از نزدیک دیده‌اید؟

quality,q 90

چراغ قوه مدل e6991

۲۶,۰۰۰
٪۱۵
۲۲,۰۰۰ تومان
quality,q 90

کوله پشتی شیائومی مدل Urban Leisure

۲۲۵,۰۰۰
٪۱۶
۱۸۹,۰۰۰ تومان
quality,q 90

چاقو مدل Original

۸,۶۰۰
٪۳
۸,۳۴۰ تومان
برای تو – گردشگری سیاه چیست؟ آشنایی با مقاصد گردشگری سیاه در ایران (2021)

لینک مطلب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا