رژیم چاقی و افزایش وزن

برای تو – چگونه در برابر محرک های وسوسه آمیز خوردن مقاومت کنیم؟ (2021)

برای تو – چگونه در برابر محرک های وسوسه آمیز خوردن مقاومت کنیم؟ (2021)

برای خیلی از ما ها پیش آمده است که وقتی در حالت خاصی قرار میگیریم،فقط خوردن چیزی توانسته ما را آرام کند یا حداقل باعث رهایی از آن حالت شود.این حالت های به محرک های وسوسه آمیز نیز معروف اند و ما در این مقاله نمونه هایی از این محرک ها را برای شما آوردیم و راهکار هایی نیز برای حل این مسئله،بیان کردیم.برای اینکه بتوانید زمانی که با محرک ها برخورد می کنید خودتان را کنترل کنید و در خوردن زیاده روی نکنید باید از قبل آنها را شناسایی کنید و آمادگی مقابله با آنها را درخودتان به وجود بیاورید.پس قلم و کاغذ را بردارید و زمان هایی که بیشتر برای خوردن تنقلات و خوردنی ها وسوسه میشید رو یادداشت کنید.

محرک های وسوسه آمیز

بعضی از حالت ها و رفتار ها در ما به وجود دارند که باعث می شوند ما به آنها واکنش نشان بدهیم.یکی از واکنش هایی که ما در برابر این حالت ها نشان میدهیم،خوردن هست.یعنی هر موقع که اتفاقی برای ما رخ دهد، مستقیم سراغ خوردن میرویم.مانند نمونه های زیر:

-به نظرتون هیجانات منفی مانند خشم و افسردگی،خوشحالی،ناراحتی،کسلی و… شما را در معرض پرخوری قرار می دهد؟ یا وقتی در ارتباط با کسی دچار مشکل می شوید به خوردن متوسل می شوید؟

– وقتی کسی از شما انتقاد میکنه به غذا پناه میبرید؟

– وقتی برای دیگران غذا میپذید برای خوردن و ناخنک زدن وسوسه میشوید؟

 -وقتی مطالعه می کنید از تنقلات استفاده میکنید؟

-موقع تماشای تلویزیون به خوردن مشغول می شوید؟

– وقتی می خواید تصمیم مهمی بگیرید بدون کنترل، به خوردن مشغول می شوید؟

-تو جمع دوستان و آشناهاتون بیشتر میخورید؟

به نظرتون بیشترین زمان خوردن شما، می تواند زمانی باشد که به خونه میروید و بلافاصله سراغ یخچال میروید؟

یا وقتی که خسته اید یا از دردهای جسمانی رنج می برید به خوردن پناه میاورید؟

و…

محرک های وسوسه آمیز خوردن

راهکار های مقابله با محرک های وسوسه آمیز

حالا که موقعیت ها رو شناسایی کردید برای هر کدوم راهکارهای مقابله با آنها را هم یادداشت کنید. یعنی تو این موقعیت ها چه کارهای  می توانید انجام بدید؟  آنها رو لیست کنید:

-دوش گرفتن

-مطالعه کردن

-مشغول کردن خود به کاری

-پیاده روی و ورزش کردن

-مسواک زدن دندون ها

-جویدن آدامس بدون قند

-جایگزین کردن غذاهای سالم و سبزیجات به جای غذاهای مضر

-استفاده از غذاهای آزاد

-صحبت با دوستان و هم مسیران

-گوش دادن به موسیقی آرامش بخش

-استراحت کردن

-و…

این ها را به صورت فلش کارت بنویسید و جایی قرار بدید که جلوی دیدتان باشه.

وقتی با محرک ها روبرو شدید و احساس نیاز به خوردن پیدا کردید به خودتون بگید که واقعا من گرسنه ام یا فقط میخواهم احساسی را که الان دارم تغییر بدهم؟ اگه واقعا میخواهید احساس تان رو تغییر بدید هرچقدر هم غذا بخورید به اندازه روش های جایگزین مفیدی که یادداشت کردید  موثر نیست.پس برید سراغ فلش کارت های راه حل و یکی از آنها رو امتحان کنید.همچنین میتوانید یه سری کارت های تنبیهی هم اماده کنید تا در صورت تخطی خودتان را مجازات کنید مثلا در نظر گرفتن ساعتی ورزش و فعالیت های جبرانی گزینه های خوبی هستند. یا استفاده از مواد خوراکی رژیمی یا تلخ که فکر خوردن را از سرتان بیرون کند!

هیچوقت این تنبیه را، نخوردن غذا های وعده های بعدی قرار ندهید. چون این روش جبران کردن، درست نیست. و باعث بر هم خوردن برنامه غذایی تان میشود که این هم مشکل بعدی است و باید به فکر جبران این مشکل هم باشید.پس از همان تنبیه های ورزشی استفاده کنید،به نظر معقول تر میرسد.

نتیجه

این مسئله(محرک های وسوسه آمیز خوردن) را نمیتوان به عنوان یک مشکل ذکر کرد اما در دراز مدت میتواند پیامد های نا مطلوبی برای شما به وجود آورند.مانند:چاقی،بر هم خوردن برنامه غذایی،مشکلات داخلی بدن(معده ) و… که این موارد میتواند باعث مشکلات جبران ناپذیری برای شما شود.پیشگیری بهتر از درمان است،پس با راهکار هایی که در بالا گفتیم به راحتی میتوانید ظرف مدت کوتاهی این مسئله را برای خودتان بر طرف کنید و خود را از مشکلات احتمالی بعدی نجات دهید.امیدواریم این مقاله مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

برای تو – چگونه در برابر محرک های وسوسه آمیز خوردن مقاومت کنیم؟ (2021)

لینک مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا