رژیم چاقی و افزایش وزن

برای تو – کمبود وزن (2021)

برای تو – کمبود وزن (2021)

عموما افراد به دو دسته تقسیم میشوند،دسته اول کسانی هستند که اضافه وزن دارند و به فکر کاهش وزن هستند و دسته دوم کسانی هستند که کمبود وزن دارند و به فکر جبران آن هستند.کمبود وزن معمولا  تحت تاثیر مسائل ژنتیکی می باشد. بعضی افراد بسیار لاغرند که می تواند به دلیل مسائل ارثی و یا مشکلات در دوران اولیه رشد باشد. افراد لاغری که مایلند وزن بیشتری داشته باشند، باید همیشه به یاد بیاورند که افراد چاق تا چه حد آرزو دارند لاغر شوند! بنابراین باید با این موضوع به طور منطقی برخورد نموده و تفاوت های ژنتیکی را نیز در نظر گرفت.در این مقاله از مجله سلامتی زیره میخواهیم درباره جبران کمبود وزن صحبت کنیم پس با ما همراه باشید.

کمبود وزن

لاغری و کمبود وزن در بین افراد زودجوش، پرهیجان و افراد فعالی که بسیار کم استراحت می‌کنند، بیشتر اتفاق می افتد. گاهی اوقات داشتن عادات غلط غذائی یا عدم انتخاب صحیح غذا یا به عبارتی نداشتن برنامه غذایی، عامل مؤثری در کم شدن انرژی دریافتی هست. البته افرادی هستند که به گروه خوش‌شانس معروفند. بدین معنا که بدون وجود مشکل خاصی به جهت ژنتیکی، متابولیسم بالاتری نسبت به افراد عادی دارند. لذا راندمان انرژی در آنها پایین بوده و چربی در بدن‌شان کمتر اندوخته می‌گردد.شاید در اولین نگاه، افزایش وزن آسان تر از کاهش وزن به نظر بیاید و تصور کنید که افراد لاغر با غذا خوردن به آسانی می توانند به اندام ایده آلشان دست پیدا کنند. اما باید بگویم که سخت در اشتباهید. برعکس افزایش وزن برای لاغرها به مراتب سخت تر از کاهش وزن برای چاقهاست. فاکتورهای زیادی در افزایش وزن سالم وجود دارند. به جز توصیه های غذایی، تغییر سبک زندگی، ورزش و رفع مشکلات روحی از عوامل موثر بر افزایش وزن هستند.

راهکار های جبران کمبود وزن

سه وعده غذا در روز مصرف کنید

کسانی که دچار کمبود وزن هستند می باستی دست کم سه وعده غذای اصلی و سه میان وعده غذایی بخورند این افراد باید سعی کنند بیشترین حجم غذا را در دقایق اول و حداکثر در ۲۰ دقیقه اول دریافت کنند و باید اول غذاهای اصلی را خورده و بعد سراغ سالاد و سایر مواد مشابه بروند.

ورزش و آمادگی جسمانی فراموش نشود

شواهد بسیاری وجود دارد که ورزش به سلامتی کمک کرده و از بیماری ها جلوگیری می کند ولی با وجود آگاهی مردم از تاثیر ورزش و فعالیت بر سلامتی، یا دارای فعالیت کمی هستند و یا اصلا فعالیت نمی کنند. فعالیت بدنی در پیشگیری از بسیاری بیماری های شایع مانند بیماریهای قلبی، برخی سرطان ها، سکته مغزی، افسردگی و پوکی استخوان کمک می کند.برای دستیابی به فواید سلامتی، افراد مجبور نیستند ورزش های سنگین و طولانی انجام دهند. بلکه افراد بدون تحرک می توانند با فعالیت منظم و ملایم نیز به سلامتی برسند.توصیه می شود نوجوانان هر روز و دست کم پنج روز در هفته هر بار ۳۰ تا ۶۰ دقیقه فعالیت بدنی شدید داشته باشند.

با شکم پُر به رختخواب بروید

غذایی که قبل از رفتن به رختخواب مصرف می کنید، در رژیم شما اهمیت زیادی دارد. از یک غذای متوسط ۶۷ کالری در ساعت در طول خواب سوزانده می شود. بنابراین، اگر حدود ۸ ساعت می خوابید، سعی کنید قبل از خواب حدود ۵۳۶ کالری مصرف کنید.. برخی معتقدند که شما هر چه قبل از خواب بخورید، تبدیل به چربی می شود. این عقیده کاملاً غلط است. البته اگر شما قبل از خواب، ساندویچ بزرگی را خورده باشید، بدون شک بیشتر آن به صورت چربی انباشته خواهد شد ولی مصرف مواد پروتئین ساز که دارای چربی و کربوهیدرات های ساده ی کمی هستند بسیار مناسب است.

مولتی ویتامین ها را فراموش نکنید

غذاهای کم حجم و پر کالری معمولاً فاقد ویتامین، آب و مواد معدنی مهم هستند که برای جبران آن باید روزانه مولتی ویتامین مصرف کرد. ویتامین ها برای ساخت و ترمیم بافت های بدن ضروری هستند. سعی کنید آنها را در بین غذا مصرف کنید تا جذب سریعتری داشته باشند.

نتیجه

در صورتی که عوامل داخلی موجب کاهش وزن فرد تشخیص داده شود، لازم است علت اصلی و عوامل مؤثر در به وجود آمدن بیماری برطرف و سپس درمان غذایی آغاز گردد و درصورتی که عوامل خارجی بر این امر دخیل باشند لازم است با مشاوره، تأمل و سعی در جایگزینی عادات غلط غذایی با رفتارهای صحیح تغذیه‌ای درمان غذایی آغاز گردد.

برای تو – کمبود وزن (2021)

لینک مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا