رژیم چاقی و افزایش وزن

برای تو – با هرم غذایی و اصول تغذیه صحیح آشنا شوید! (2021)

برای تو – با هرم غذایی و اصول تغذیه صحیح آشنا شوید! (2021)

شنیدن توصیه‌های مهم در حوزه تغذیه برای همه ما که دغدغه سلامتی و تغذیه سالم داریم، از اهمیت زیادی برخوردار است. پیچیدگی‌هایی که در این توصیه‌ها مطرح می‌شود، گاهی برای ما سردرگمی ایجاد می‌کند که چگونه برای داشتن یک اصول تغذیه صحیح، باید تمامی این نکات را در خورد و خوراک‌مان رعایت کنیم. اما خبر خوش این است که تمامی اصول تغذیه صحیح، در هرم غذایی خلاصه شده است. با شناخت هرم غذایی و ویژگی‌های هر طبقه از هرم، می‌توانید به‌راحتی تغذیه خود و خانواده‌تان را تنظیم کنید و یک رژیم غذایی سلامت داشته باشید.

در ادامه با ما همراه شوید تا اصول تغذیه صحیح با درنظر گرفتن هرم غذایی را بررسی کنیم.

هرم غذایی چیست؟

مثل همیشه، برای بررسی جزییات باید از چیستی موضوعات پایه شروع کنیم. هرم غذایی یک تقسیم بندی غذایی است که اولویت مصرف خوراکی‌های مختلف در تغذیه روزانه ما را مشخص می‌کند. این هرم از ۴ طبقه تشکیل شده است و دارای ۶ دسته بندی مختلف است. به خاطر سپردن هرم غذایی این امکان را فراهم می‌کند که با مقدار حدودی هر ماده غذایی در هرم آشنا شوید و در رژیم روزانه با یادآوری این هرم، اصول تغذیه صحیح را رعایت کنید. با درنظر گرفتن این هرم، اصول و روش های تغذیه مناسب را به مرور رعایت خواهید کرد و افزایش متابولیسم مطلوبی در بدن احساس می‌کنید.

۱- گروه غذایی شیرینی و چربی

نوک هرم‌‌های غذایی که کم‌ترین فضا را به خود اختصاص داده است، جایگاه شیرینی و چربی است. درواقع، برای رعایت یک رژیم غذایی متناسب و اصولی، باید کم‌ترین میزان استفاده را از موادغذایی این طبقه از هرم تغذیه داشت. شیرینی‌جات و چربی‌ها در سنین کم‌تر برای کودکان به اندازه توصیه می‌شود؛ اما استفاده از آن برای بزرگسالان باید به کم‌ترین میزان خود برسد. افرادی که درک صحیحی از چاقی و ارتباط آن با کالری دارند، به بهترین شکل استفاده از این طبقه از هرم را محدود می‌کنند.

۲- گروه غذایی پروتئین و لبنیات

گروه غذایی پروتئین و لبنیات شامل، تخم مرغ، گوشت‌ها، حبوبات، شیر، ماست، پنیر و مغزها هستند. در این گروه غذایی انرژی موردنیاز بدن برای فعالیت روزانه تامین می‌شود و متابولیسم بدن با مصرف این خوراکی‌ها (به اندازه) افزایش می‌یابد. تامین ویتامین‌ها، آهن و کلیسم بدن با مصرف این گروه غذایی صورت می‌پذیرد.

هرم غذایی

۳- گروه غذایی میوه و سبزیجات

یکی از مهم‌ترین و اثرگذارترین خوراکی‌هایی که در اصول تغذیه صحیح قرار دارند، میوه‌ها و سبزیجات هستند. مصرف سبزیجات به‌دلیل وجود ویتامین‌ها و مواد معدنی و موردنیاز بدن موجب می‌شود تا سلامتی مطلوب‌تری را تجربه کنید. ایجاد تعادل در دستگاه گوارش، تامین آهن و آنتی اکسیدان بدن از جمله فوایدی است که با مصرف میوه و سبزی کسب می‌کنید. به یاد داشته باشید که مصرف میوه باید کم‌تر از سبزیجات باشد تا قند آن موجب اضافه وزن و دریافت قند به میزان زیاد در بدن نشود.

۴- گروه غذایی نان و غلات

گروه غذایی غلات و نان از مهم‌ترین بخش هرم تغذیه محسوب می‌شود. در اصول تغذیه صحیح، باید بخش عمده‌ای از غذای روزانه ما را غلات و نان تشکیل دهند. اما توجه داشته باشید که در این طبقه از هرم منظور از نان، نان‌های حجیم و سفید نیست. بلکه نان‌های سبوس دار مانند نان سنگک و نان جو موردنظر است. استفاده از نان، ماکارونی، برنج، گندم، جو و بلغور از جمله مواد غذایی موردنظر در این طبقه از هرم موردنظر است.

اصول تغذیه صحیح از هر ماده غذایی را بدانید!

تا این‌جا با ویژگی‌های هر طبقه از هرم تغذیه‌ای آشنا شدید. اما برای داشتن یک اصول تغذیه صحیح و سالم، باید نکاتی را از میزان استفاده هریک از این طبقات بدانید. همان‌طور که از شکل هرم پیدا است، هرچه از کف آن به بالا پیش روید، باید میزان کم‌تری از خوراکی‌های آن طبقه مصرف کنید. برای مثال، میزان مصرف یک انسان عادی در شرایط عادی از طبقه نوک هرم غذایی یا گروه شیرینی و چربی‌ها، تنها ۵% از غذای روزانه است. مصرف لبنیات و پروتئین حدود ۲۰%، مصرف میوه و سبزیجات حدود ۳۵% و مصرف نان و غلات نزدیک به ۴۰% است. اما به یاد داشته باشید که رعایت رژیم غذایی سالمندان در دوران کرونا یا ویتامین ها و مکمل های مناسب برای برنامه غذایی کودکان یادآور این موضوع است که میزان مصرف هر ماده غذایی بنابر پارامترهای مهمی مثل سن، بیماری‌های زمینه‌ای و شرایط زندگی تغییر می‌کند. پس بهترین سبک تغذیه، استفاده از رژیم غذایی کالری شمار زیره خواهد بود که همه نکات در آن رعایت شده است.

برای تو – با هرم غذایی و اصول تغذیه صحیح آشنا شوید! (2021)

لینک مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا