فیلم و سریال

برای تو – بهترین فیلم های قدیمی ایرانی قبل از انقلاب ؛ از رگبار تا سوته دلان (2021)

برای تو – بهترین فیلم های قدیمی ایرانی قبل از انقلاب ؛ از رگبار تا سوته دلان (2021)[digikala91626728211] [digikala11626728251]

با جستجوی بهترین فیلم های قدیمی ایرانی به فیلم‌های خوب بسیار زیادی برمی‌خوریم. در این مطلب مروری بر بهترین فیلم های قدیمی ایرانی قبل از انقلاب خواهیم داشت. اگر به دنبال دانلود فیلمهای قدیمی ایرانی هستید، همراه ما باشید.

مظفرالدین شاه قاجار در سال 1279 برای اولین بار دستگاه سینماتوگراف را وارد ایران کرد. در همان سال نیز اولین سالن سینمای ایران، سینما سولی، در شهر تبریز تأسیس شد و تا سال 1295 به کار خود ادامه داد. در سال 1305 نخستین سالن رسمی سینما در ایران، سینما ایران، در تهران افتتاح شد. اولین فیلم بلند سینمایی ایران فیلم صامتی با عنوان آبی و رابی بود که در سال 1309 به کارگردانی اوانس اوگانیانس ساخته شد. سه سال بعد، در سال 1312 فیلم دختر لر که اولین فیلم ناطق سینمای ایران بود به کارگردانی اردشیر ایرانی ساخته‌ شد و سپس در اوایل دهه بیست، سینما در ایران رونق گرفت. در این مقاله از مجله اینترنتی برای تو به معرفی معروف ترین فیلم های قدیمی ایرانی قبل از انقلاب پرداخته‌ایم. برای آشنایی با بهترین فیلم های قدیمی ایرانی در این مقاله با ما همراه ما باشید.

بهترین فیلم های قدیمی ایرانی قبل از انقلاب

در دهه‌های بیست و سی سینمای ایران شکلی تجاری و عامه‌پسند داشت و محتوا نقش مهمی در آثار سینمایی نداشت. در دهه‌های چهل و پنجاه موج نویی در سینمای ایران به راه افتاد و آثار فاخری ساخته ‌شد که کمک بسیاری به ارتقا سطح فرهنگ و سلیقه جامعه کرد و راه برای ساخت آثار پرمحتوا باز شد.

سینمای قبل از انقلاب آثار خوب و خوش ‌ساخت بسیاری دارد که بیشتر محصول دهه 40 و دهه 50 هستند و اکثر کارگردانان بزرگ سینمای ایران نیز کار خود را از همین سال‌ها آغاز کردند. فیلم‌های درخشانی در لیست فیلمهای ایرانی قبل از انقلاب قرار دارند که در اینجا ده فیلم از این فیلم های قدیمی خاطره انگیز آورده ‌شده ‌است.

1. فیلم سوته دلان

 • سال تولید: 1356
 • کارگردان: علی حاتمی
 • امتیاز IMDb: نمره 8.3
 • بازیگران: بهروز وثوقی، شهره آغداشلو، جمشید مشایخی، جهانگیر فروهر، سعید نیکپور و  فخری خوروش

فیلم سوته دلان که از تحسین‌شده‌ترین فیلم های قبل از انقلاب است، با لحنی شاعرانه زندگی عشقی سه برادر را روایت می‌کند. مجید، برادر کوچک‌تر، معلول ذهنی است و عاشق یک روسپی به نام اقدس می‌شود که توسط برادر بزرگترش، حبیب، استخدام شده ‌است تا او را سرگرم کند. مجید حقیقت حرفه اقدس را نمی‌داند.

کریم، برادر وسطی چنان شیفته بلدرچین است که تقریباً همسرش و احساسات او را نادیده می‌گیرد. حبیب خودش عاشق فروغ، بانوی خیاطی است که با آنها زندگی می‌کند، در حالی که احساس مسئولیت او در مورد مجید، او را از ابراز محبت به فروغ باز می‌دارد.

ما می‌توانیم در این فیلم که از بهترین فیلم های ایرانی قبل از انقلاب است مانند سایر کارهای علی حاتمی سنت‌های ایرانی را ببینیم مثل خانه‌های قدیمی و خانواده‌هایی که با هم زندگی می‌کنند. بهروز وثوقی شگفت انگیز بود و صحنه‌هایی که او با خودش صحبت می‌کند عالی است.

2. فیلم گاو

فیلم های قبل انقلاب

 • سال تولید: 1348
 • کارگردان: داریوش مهرجویی
 • امتیاز IMDb: نمره 8
 • بازیگران: علی نصیریان، عزت‌الله انتظامی، جمشید مشایخی و پرویز فنی‌زاده

مشت حسن صاحب تنها گاو در یک روستای دورافتاده و متروک است. او با گاو مثل فرزند خودش رفتار می‌کند. وقتی او در ده نیست، گاوش می‌میرد. اهالی روستا با دانستن رابطه بین مشت حسن و گاوش، جنازه گاو را با عجله از بین می‌برند. وقتی مشت حسن برمی‌گردد، به او می‌گویند که گاو فرار کرده ‌است. مشت حسن که از نظر روانی ویران شده ‌است، تمام وقت خود را در طویله، یونجه می‌خورد و آرام آرام باور می‌کند که گاو است.

فیلم گاو که برگرفته از رمانی از نویسنده ایرانی غلامحسین ساعدی است، از بهترین فیلم های قدیمی قبل از انقلاب است. این فیلم وسواس فکری، از دست دادن ایمان و نابودی یک دهکده فقیرنشین روستایی را نشان می‌دهد که کالای قابل فروش خود را که یک گاو است، از دست می‌دهد. فیلم گاو نیز باید در فهرست دانلود فیلمهای قدیمی ایرانی شما قرار بگیرد.

3. فیلم مستند خانه سیاه است

فیلم سینمایی قبل از انقلاب ایرانی

 • سال تولید: 1341
 • کارگردان: فروغ فرخزاد
 • امتیاز IMDb: نمره 7.9

این فیلم مستند که از مهم‌ترین فیلم های ایرانی قبل از انقلاب است، به دنبال دیدار فروغ فرخزاد از آسایشگاه جذامیان در منطقه بابا باغی تبریز تولید شد. این فیلم داستانی مستند و غم‌انگیز از زندگی جذامیان این منطقه است. این مستند در سایت Sound & Sight در میان 50 مستند برتر تاریخ به رتبه نوزدهم رسید. پس هنگام دانلود بهترین فیلم های قدیمی ایرانی قبل از انقلاب، فیلم مستند خانه سیاه است نیز انتخاب خوبی است.

4. فیلم طبیعت بی جان

فیلم قبل انقلاب

 • سال تولید: 1354
 • کارگردان: سهراب شهید ثالث
 • امتیاز IMDb: نمره 7.8
 • بازیگران: زادور بنیادی، حبیب‌الله صفاریان، محمد کانی، زهرا یزدانی و حبیب صفریان

برای بیش از سه دهه، محمد سرداری که اکنون سالخورده است به عنوان نگهبان گذرگاه در یک ایستگاه قطار متروک کار کرده ‌است. در طول سال‌ها، محمد کار زیادی برای کم کردن تنهایی و کسالت ذاتی کارش انجام نداده ‌است. در همین حال، در زندگی خانوادگی او نیز زندگی به همین ترتیب بدون هیچ ماجرا و اتفاقی ادامه دارد. همسر محمد نیز به خصوص از وقتی که پسرشان برای پیوستن به ارتش آن‌ها را ترک کرد، شب و روزش را به خیاطی می‌گذراند. با گذشت زمان، محمد به طور مکانیکی به انجام وظایف خود ادامه می‌دهد.

این فیلم که از بهترین فیلم های ایرانی قبل از انقلاب است، یک مطالعه مینیمالیستی درباره افراد در عصر صنعت است. این فیلم با تمرکز بر روی ضروریات، هستی را به شکل یک مسیر ریلی نشان می‌دهد که منبع تأمین معاش است، اما در عین حال باعث محکوم شدن به داشتن مسئولیتی یکنواخت است. این ریل تقریباً تنها پیوند فرد با دنیای بیرون است، اما او را از هر نوع پیوند با طبیعت و انسان‌ها جدا کرده ‌است. فیلم طبیعت بی جان را نیز در لیست دانلود فیلمهای قدیمی ایرانی خود قرار دهید.

5. فیلم تنگسیر

فیلم های قدیمی ایرانی

 • سال تولید: 1352
 • کارگردان: امیر نادری
 • امتیاز IMDb: نمره 7.7
 • بازیگران: بهروز وثوقی، نوری کسرایی، جعفر والی، پرویز فنی‌زاده، عنایت‌الله بخشی و روح‌الله مفیدی

این فیلم که از بهترین فیلم های ایرانی قبل از انقلاب است، بر اساس رمانی به همین نام اثر صادق چوبک ساخته شده‌ است. داستان در مورد مردی ستم‌دیده است که قصد انتقام گرفتن دارد. الهام کارگردان امیر نادری برای ساخت این فیلم یکی از قهرمانان دوران کودکی او، زار محمد افسانه‌ای بود که یک تنه علیه چهار کلاهبردار مبارزه کرد و به طور گسترده‌ای باعث تحریک احساسات مردم علیه استبداد شد.

6. فیلم خشت و آیینه

بهترین فیلم های قدیمی ایرانی قبل از انقلاب

 • سال تولید: 1344
 • کارگردان: ابراهیم گلستان
 • امتیاز IMDb: نمره 7.6
 • بازیگران: زکریا هاشمی، تاجی احمدی، مهری مهرنی، پرویز فنی‌زاده، محمدعلی کشاورز، جمشید مشایخی و مسعود فقیه

در داستان این فیلم که از بهترین فیلم های ایران قبل از انقلاب است، هاشم راننده تاکسی است که یک شب پس از سوار کردن یک زن جوان، نوزادی را در صندلی عقب ماشین خود پیدا می‌کند. او و دوست دخترش تاجی سعی می‌کنند با این کودک ناخواسته کنار بیایند. هاشم اصرار دارد که از شر کودک خلاص شود، تاجی نیز می‌خواهد او را نگه دارد. در پایان، هاشم از شر هر دو خلاص می‌شود. اگر به دنبال دانلود فیلمهای قدیمی ایرانی هستید، فیلم خشت و آیینه را حتما در نظر داشته باشید.

7. فیلم قیصر

فیلمهای قدیمی ایرانی قبل از انقلاب

 • سال تولید: 1348
 • کارگردان: مسعود کیمیایی
 • امتیاز IMDb: نمره 7.6
 • بازیگران: بهروز وثوقی، ناصر ملک‌مطیعی، جمشید مشایخی، ایران دفتری، پوری بنایی، بهمن مفید، جلال پیشوائیان و شهرزاد

در زمان شاه بهترین فیلم های قدیمی ایرانی قبل از انقلاب توسط کارگردانان بزرگی ساخته شده‌اند. فیلم قیصر یکی از آنهاست. قیصر به خانه برمی‌گردد و درمی‌یابد خواهر جوانش خودکشی کرده و برادر بزرگترش فرمان کشته شده ‌است. وقتی او متوجه شد که برادران آق‌منگل مقصر این اتفاقات هستند تصمیم می‌گیرد که انتقام بگیرد. دایی‌اش به او توصیه کرد که به دنبال انتقام نرود، اما او آن‌ها را تعقیب می‌کند تا آن‌ها را یکی یکی بکشد. سرانجام هنگام کشتن آخرین برادر، خودش توسط پلیس کشته می‌شود.

این فیلم از بهترین فیلم های ایرانی قبل از انقلاب و در بین مردم بسیار محبوب است. قیصر آتش عشق به خانواده را در سینه خود دارد و این او را به یک قهرمان متفاوت تبدیل می‌کند. غیرت، با تعریف نادرست، کهنه و پر از تعصب خود، بارزترین نکته در این فیلم است و بهروز وثوقی هنر بازیگری خود را در این فیلم به نمایش می‌گذارد. هنگام دانلود فیلمهای قدیمی ایرانی، فیلم قیصر را از دست ندهید.

8. فیلم سازدهنی

بهترین فیلم های قدیمی ایرانی

 • سال تولید: 1352
 • کارگردان: امیر نادری
 • امتیاز IMDb: نمره 7.5
 • بازیگران: مسعود گودرزی، مهدی جوادی، شهلا درویشی، محمود وفابخش، اسحاق احمدزاده و عباس رئیسی

این فیلم قبل انقلاب در سواحل جنوبی ایران اتفاق می‌افتد. داستان این فیلم ایرانی قدیمی وقتی آغاز می‌شود که پسر جوانی یک سازدهنی را به عنوان هدیه از خارج از کشور دریافت می‌کند. دوستانش که مجذوب این ساز شده‌اند، او را رهبر گروه خود قرار می‌دهند و برای اینکه بتوانند سازدهنی را در دست بگیرند و یا حتی چند نت را درآن بدمند با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. در این گروه بیشتر از همه، امیرو، برای نزدیک شدن به سازدهنی و صاحب آن تلاش می‌کند.

در بین فیلم های قدیمی قبل از انقلاب کمتر فیلمی با این قدرت این بی رحمی را که بخشی از دوران کودکی کودکان محروم است، به تصویر کشیده ‌است و نشان می‌دهد که حتی بازی‌ها و اسباب‌بازی‌ها می‌توانند در شرایطی برای یک کودک شوم و ناگوار باشند. هنگام دانلود فیلمهای قدیمی ایرانی، فیلم سازدهنی را فراموش نکنید.

9. فیلم مسافر

دانلود بهترین فیلم های قدیمی ایرانی قبل از انقلاب

 • سال تولید: 1353
 • کارگردان: عباس کیارستمی
 • امتیاز IMDb: نمره 7.5
 • بازیگران: حسن دارابی، مسعود زندبگله، مصطفی تاری و پرگل آتش جامه

داستان فیلم مسافر که از بهترین فیلم های قبل انقلاب محسوب می‌شود از این قرار است که پسر بچه‌ای دبستانی که والدینش او را نادیده گرفته‌اند، دروغ می‌گوید، تقلب می‌کند و می‌دزدد تا پول کافی جمع کند و با اتوبوس به شهر بزرگی که تیم فوتبال محبوبش در آن مسابقه دارد، برود و بازی را از نزدیک ببیند.

یکی از نکات قابل توجه این فیلم سینمایی قبل از انقلاب ایرانی این است که پسر چگونه برای رسیدن به هدفش جلو می‌رود. هرگز فکر نمی‌کند که کاری که انجام می‌دهد چه تاثیری بر دیگران، حتی کسانی که به او نزدیک‌تر هستند، می‌گذارد. همچنین جذابیت این فیلم در میان فیلم های قدیمی ایرانی قبل از انقلاب، نگاه آن به فرهنگ فوتبال ایران در دهه 70 است. کیارستمی در داستان پردازی حساسیت بسیار خوبی دارد.

10. فیلم رگبار

دانلود فیلمهای قدیمی ایرانی

 • سال تولید: 1351
 • کارگردان: بهرام بیضایی
 • امتیاز IMDb: نمره 7.4
 • بازیگران: پرویز فنّی‌زاده، پروانه معصومی، منوچهر فرید، محمّدعلی کشاورز، جمشید لایق و رقیه چهره‌آزاد

داستان این عنوان از فیلمهای قدیمی ایرانی قبل از انقلاب از این قرار است که معلمی تحصیل‌کرده و فروتن برای شغل جدیدش به شهری جدید می‌رود. او در محیطی که تعهدات و مشکلات اجتماعی غالباً مانعی بین مردم و رویاهایشان است، عاشق یک زن جوان سخت‌کوش ولی فقیر می‌شود. او از مادر پیرش پرستاری می‌کند و برادر کوچکش را نیز بزرگ می‌کند. فیلم رگبار که از بهترین فیلم های قدیمی قبل از انقلاب است، اولین فیلم سینمایی بهرام بیضایی و نمونه بارز موج جدید سینمای ایران بود.

کلام آخر

در حقیقت، ایران در اواخر دهه 1960 و اوایل دهه 1970 مقارن با دهه‌های 40 و 50 موج جدیدی در خود ایجاد کرد و فیلم‌های بزرگ و غالباً انتقادی ساخته ‌شد. برخی از نام‌های اصلی سینمای جدید ایران برای مثال کیارستمی یا نادری در این دوره فعال بودند که علی‌رغم شکاف اساسی و بنیادی که توسط انقلاب در سینما اتفاق افتاد، موضوعاتی را برای فیلمسازی در سینمای پس از انقلاب ایران باقی گذاشتند.

در این مقاله با معرفی فیلم های قدیمی ایرانی قبل از انقلاب با شما همراه شدیم. در مقالات بعدی تعدادی از بهترین فیلم های پس از انقلاب را به شما معرفی می‌کنیم. بهترین فیلم های قدیمی ایرانی بعد از انقلاب از نظر شما کدامند؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

[digikala21626728319] [digikala11626728374] برای تو – بهترین فیلم های قدیمی ایرانی قبل از انقلاب ؛ از رگبار تا سوته دلان (2021)
[digikala11627940163]
لینک مطلب

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا